adozona.hu
Energiahatékony Jelzálog Kezdeményezés: az MNB üdvözli az első hazai bankot
//test-adozona.hu/altalanos/Energiahatekony_Jelzalog_Kezdemenyezes_az_M_R7TTWV
Energiahatékony Jelzálog Kezdeményezés: az MNB üdvözli az első hazai bankot
Az MNB fontos klímabarát döntésnek tartja, hogy az első hazai kereskedelmi bank csatlakozott az energiahatékony ingatlanvásárlások és az ingatlanokon elvégzett energiahatékonyság-növelő beruházások kedvezményes hitelekkel történő ösztönzését célul kitűző nemzetközi kezdeményezéshez, olvasható az MNB honlapján.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) üdvözli, hogy az OTP Bank Nyrt. – az első hazai hitelintézetként – csatlakozott az Energiahatékony Jelzálog Kezdeményezés (Energy Efficient Mortgages Initiative, EEMI) elnevezésű európai platformhoz.
Az EEMI az energiahatékony ingatlanok építése, illetve és az ingatlanokon elvégzett energiahatékonyság-növelő beruházások kedvezményes hitelekkel történő ösztönzésére vállalkozik. A kezdeményezésben résztvevők nemzetközi partnerekkel és a projektben részt vevő hazai bankokkal való együttműködés segítségével nemcsak a zöld jelzáloghitelek kockázatkezelésének fejlesztéséhez, zöld jelzáloglevelek kibocsátásához, hanem a magyarországi lakossági energiafelhasználás és a kapcsolódó üvegházhatású gázkibocsátás csökkentéséhez is hozzájárulhatnak.
Mint emlékezetes, az MNB 2019 júliusában csatlakozott az EEMI Tanácsadó Testületéhez, hazai színtéren pedig 2020-tól kezdve tőkekövetelmény kedvezménnyel is ösztönzi az energiahatékony hitelezést. A jegybank fontosnak tartja, hogy a továbbiakban minél több hazai hitelintézet kapcsolódjon be az energiahatékony lakáscélú hitelezésbe – akár az EEMI-hez is csatlakozva –, demonstrálva ezzel arra, hogy fontosnak tartja szerepét a környezeti fenntarthatóságban pénzügyi termékein, szolgáltatásain keresztül is.
A jegybank 2019. február 11-én azért hirdette meg Zöld Programját, hogy – a pénzügyi piaci szereplőivel együttműködve – mérsékelje a környezeti anomáliák, problémák által jelentett ökológiai, gazdasági és pénzügyi kockázatokat, s klímabarát módon erősítse Magyarország versenyképességét.
Az épületek energiahatékonysága a zöld gazdaság egyik kitörési pontja, mely éppen ezért a jegybank közelmúltban publikált, a COVID-járvánnyal kapcsolatos élénkítő javaslatainak is része. A hazai lakó- és nem lakóépületállomány nagy volumenű felújításának beindulása ugyanis úgy tudna hozzájárulni a klímaváltozás elleni küzdelemhez, hogy egyúttal jelentős keresletet biztosítana a hazai építőipar számára is.
Hozzászólások (0)