hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elfogadhatatlannak tartja a KAP stratégiai párbeszédről szóló jelentést a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

  • MTI

A V4 agrárkamarák napokban Budapesten tartott ülésén a cseh, a magyar, a lengyel és a szlovák agrárkamara vezetői határozottan egyetértettek abban, hogy elfogadhatatlan az Európai Bizottság által a Közös Agrárpolitika (KAP) párbeszédről közzétett jelentés. A V4-ek felszólítják az Európai Gazdálkodók és Európai Termelőszövetkezetek (Copa-Cogeca) vezetőségét, hogy nyilvánosan vonja vissza a jelentés támogatását – tájékoztatott szerdán kiadott közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

A munkaanyag ellentétes az uniós termelők és fogyasztók érdekeivel – hangsúlyozta a NAK. A bizottság, illetve a Copa-Cogeca ebbe a párbeszédbe a közép-európai gazdákat képviselő érdekvédelmi szervezeteket, agrárkamarákat érdemben nem vonta be. A párbeszédről készült, nemrég publikált hivatalos összefoglaló dokumentum az uniós gazdákat és fogyasztókat még jobban hátrányba hozó számtalan intézkedési javaslatot tartalmaz. Így például a területalapú helyett jövedelemalapú támogatási rendszert vezetnének be, amivel egyes elképzelések szerint Ukrajna esetleges uniós csatlakozását készíthetik elő. Emellett a dokumentumban szerepel a hús, illetve állati eredetű termékek fogyasztásának adókkal való csökkentése, az állattartás visszaszorítása – sorolta a NAK.

Az Európai Bizottság égisze alatt indult "ágazati stratégiai párbeszéd", illetve az arról szóló jelentés tartalma elfogadhatatlan. Ahelyett, hogy a kihívásokkal teli környezetben jobban támogatnák az európai termelőket, újabb gazdaellenes intézkedéseket vezetnének be – vélekedett a kamara.

A V4-ek kiállnak amellett, hogy a bizottság az agrárium stratégiai jelentőségének megfelelő forrásokat biztosítsa a termelők számára. Mindemellett elengedhetetlen, hogy a harmadik országokból származó áruk előállítására is az EU-s termelőkre vonatkozó előírások vonatkozzanak.

Az uniós gazdák tevékenységét a klímaváltozás és számos más kihívás mellett az alaptalanul szigorodó uniós előírások is nehezítik. Fenntartható termelésüket mind szabályozással, mind anyagilag sokkal markánsabban kell segítenie Brüsszelnek a jövőben, a Copa-Cogecának pedig minden uniós termelő érdekeire figyelemmel kell lennie – hangsúlyozta a NAK. Úgy ítélik meg, hogy az agrárium gyakorlatilag évek óta mostohagyermeke az uniós agrárpolitikának, amit alapvetően nem az agrár területen tevékenykedők, hanem agráriumellenesek, illetve külső érdekek képviselői alakítanak. A V4 országok agrárkamaráinak vezetői határozottan tiltakoznak az ilyen – a bizottságra már korábban is jellemző – "lopakodó jogalkotás" ellen, és követelik, hogy a térség gazdálkodóit képviselő szervezetek is érdemben részt vehessenek a stratégiai egyeztetésekben – fogalmaz a NAK.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink