hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A követelés elévülése: ki és mikor hivatkozhat rá?

  • dr. Nagy András ügyvéd
3

Akár jogosultak, akár kötelezettek vagyunk egy jogviszonyban, fontos tisztában lennünk az elévülés alapvető szabályaival, hogy követelésünket eredményesen érvényesíthessük, vagy épp mentesüljünk az elévült tartozás megfizetése alól.

Az elévülés lényege, hogy az elévült követelést bírósági úton nem lehet többé érvényesíteni. Fontos, hogy nem a követelés iránti jog szűnik meg, csak azt törvényes úton (bírósági vagy más hatósági eljárásban) már nem lehet behajtani, amennyiben persze a másik fél hivatkozik az elévülési időre.

Tehát, ha bizonyos ideig valamely jogosultságot nem érvényesítettünk vagy nem érvényesítették velünk szemben (attól függően, hogy melyik pozícióban vagyunk), az a későbbiekben már nem lesz jogi úton kikényszeríthető, azonban ettől még a tartozás nem szűnik meg! Itt megjegyezném, hogy ha az elévült követelést az érintett utóbb mégis teljesítette, úgy azt nem követelheti vissza az elévülésre hivatkozva [a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:23. § (2)].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor évül el a követelés, mit jelent az elévülés nyugvása és hogy mikor szakad meg az elévülési idő!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
dr. Nagy András Zoltán

Tisztelt Dudus1970629!

Nem a követelés iránti jog szűnik meg, csak azt törvényes úton (bírósági vagy más hatósági eljárásban) már nem lehet behajtani, amennyiben persze a másik fél hivatkozik az elévülési időre. A tartozás nem szűnik meg ettől függetlenül. Véleményem szerint ezért vásárolják fel ezen követeléseket. Fontos megjegyezni, hogy ha az elévült követelést az érintett utóbb mégis teljesíti, úgy azt nem követelheti vissza az elévülésre hivatkozva.

Dudus1970629

Intrum justitia miért vásárolja fel a lejárt ügyeket erre kérem a választ hogy ez jogtalan vagy nem

Dudus1970629

Igen érdeklik az oka joguk a köszi intrum justitia tanarom megvásárolja lejárt ügyeket

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink