adozona.hu
Ehhez ígér támogatást a kormány a munkáltatóknak
//test-adozona.hu/altalanos/Ehhez_iger_tamogatast_a_kormany_a_munkaltat_STDD1F
Ehhez ígér támogatást a kormány a munkáltatóknak
Mindent megtesz a kormány annak érdekében, hogy a fogyatékkal élő munkavállalók és az őket alkalmazni kívánó munkáltatók egymásra találjanak – szögezte le Czibere Károly, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára egy mai sajtótájékoztatón, ahol a szervezők bejelentették, hogy mától több napon át, az egész országban fogyatékossággal élők próbálhatják ki álommunkájukat a Salva Vita Alapítvány Neked munka, nekem álom! című programsorozatában.
Az Írországból indult programot 2015-ben még csak Budapesten, tavaly már több vidéki városban is megtartották, idén pedig a főváros mellett 19 vidéki helyszínen, 226 résztvevővel rendezik meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), a kormányhivatalok, valamint a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. támogatásával – számolt be Vég Katalin, az alapítvány ügyvezető igazgatója. Példaként említette, hogy az idén lesz olyan résztvevő, aki egy jelmeztervező vagy egy orgonaépítő munkájába nyerhet bepillantást, más a Magyar Tudományos Akadémiára vagy a Semmelweis Egyetem neurológiai klinikájára látogat el.
A kormány feladata, hogy minden olyan kezdeményezést támogasson, amely a foglalkoztatáson keresztül segíti a társadalmi befogadást – hangoztatta Czibere Károly, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára. Sokszor a munkáltatók is falakba ütköznek: nem biztosak abban, hogy megéri-e foglalkoztatniuk egy fogyatékossággal élőt, hogy lehetséges-e a munkahelyen az akadálymentesítés, vagy, hogy elfogadják-e a kollégák a megváltozott munkaképességű dolgozót.
Minden eszközt meg kell ragadni, amely ösztönzi, bátorítja a munkáltatókat, és fontos a szerepük azoknak a szervezeteknek, amelyek segítik a munkakeresők és a munkaadók egymásra találását – fűzte hozzá Czibere Károly.
Szólt arról is, hogy az elmúlt hat évben 15-16 százalékról 30 százalék fölé emelkedett a fogyatékossággal élők foglalkoztatási rátája, köszönhetően például a foglalkoztatóknak járó bértámogatásnak vagy annak, hogy a megváltozott munkaképességűeket alkalmazó cégek mentesülnek a közbeszerzési törvény alól.
Czibere Károly végül megemlítette, hogy az Emmi a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.-vel közösen pályázatot hirdetett a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának elősegítésére. Ennek érdekében 37 millió forintra pályázhatnak azok a civil szervezetek, amelyek részt vesznek a Fogyatékosságbarát munkahely elismerés kiosztásában, a Segítő vásárlás és a Jobb velünk a világ kezdeményezésben.
Az államtitkár kérdésre válaszolva elmondta, az intézményekben élők foglalkoztatására két mód van: fejlesztés esetén a minimálbér 30 százalékát kell kifizetni, míg foglalkoztatás esetén a minimálbért kell megadni. Az erre szánt eddigi 4,7 milliárd forintot a kormány 320 millió forinttal növelte – tette hozzá.
Simon Attila István, az NGM munkaerő-piacért felelős helyettes államtitkára kiemelte, a magyar nemzetgazdaságnak szüksége van a megváltozott munkaképességűek munkájára, értékteremtésére, kutatások szerint ugyanis, ha egy fogyatékossággal élő a képességeinek megfelelő munkakörben dolgozhat, akkor pontosan annyi értéket termelhet, mint egy egészséges ember.
Felhívta a figyelmet arra, hogy van még hova fejlődni, hiszen tavaly 73 ezer ember foglalkoztatása helyett inkább a rehabilitációs hozzájárulást fizették be a cégek.
Hozzászólások (0)