hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyre több a kereskedelmi akadály az EU-n kívüli országokban

  • MTI

Egyre több akadállyal szembesülnek az európai vállalatok az Európai Unión (EU) kívüli piacokon, ugyanakkor az elmúlt öt évben 123 akadályt sikerült megszüntetni – derült ki az Európai Bizottságnak a kereskedelem és a befektetések útjában álló akadályokról szóló, hétfőn közzétett jelentéséből.

Cecilia Malmström kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos a jelentés ismertetésekor közölte, a beszámoló 45 olyan új kereskedelmi akadályt azonosított, amelyeket 2018-ban EU-n kívüli országokban vezettek be, így 59 országban összesen 425 intézkedés van érvényben.

A lista élén Kína és Oroszország áll, amelyekhez 37, illetve 34 problematikus kereskedelmi intézkedés köthető. Az uniós exportra leginkább a Kína, az Egyesült Államok, India és Algéria által bevezetett intézkedések vannak hatással, amelyek az összes uniós export 80 százalékát, főként az acélipari, alumíniumipari, illetve az infokommunikációs ágazatokat érintik.

A tájékoztatás szerint az EU tavaly összesen 35 kereskedelmi akadályt szüntetett meg, egyebek között Kínában, Japánban, Indiában és Oroszországban, ami több mint 6 milliárd euró többletexportot tett lehetővé 2018-ban. Az intézkedések nyolc kulcsfontosságú uniós kiviteli és beruházási ágazatot érintettek: a mezőgazdaságot és halászatot, az autóipart, a textil- és bőripart, a borok és a szeszes italok ágazatát, a kozmetikumokat, az ásványi termékeket, a repülőgép-alkatrészeket, valamint az információs és kommunikációs technológiai (IKT) berendezéseket.

A 2018-ban megszüntetett kereskedelmi és beruházási akadályok között voltak a szarvasmarha- és juhfélékből készült termékek bevitelére vonatkozó kínai korlátozások, a könnyű haszongépjárművekre vonatkozó jogellenes orosz dömpingellenes intézkedések, az elektronikus árukra vonatkozó vámok és a bőráruk kivitelét korlátozó kötelező állategészségügyi bizonyítványok Indiában, a borok és szeszes italok engedélyezett adalékanyagainak használatára vonatkozó korlátozások Japánban, valamint a textiltermékek kötelező címkézése Egyiptomban – közölte az uniós biztos.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink