adozona.hu
Egyetemi felvételi: online pályakövetési rendszer segíti a választást
//test-adozona.hu/altalanos/Egyetemi_felveteli_online_palyakovetesi_ren_1S3NA2
Egyetemi felvételi: online pályakövetési rendszer segíti a választást
A köznevelés és a felsőoktatás közötti átmenetet, a pályaválasztást, valamint a pályaorientációt segíti a diplomantul.hu honlapon elérhető Diplomás Pályakövetési Rendszer, amely objektív, számszerű adatokat mutat arról, hogyan alakult a felsőoktatásban végzettek helyzete a munka világában – mondta hétvégi sajtótájékoztatóján Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára.
Ahhoz, hogy egy fiatal jó döntést tudjon hozni a továbbtanulásáról, illetve a szülei, tanárai megfelelő tanácsokkal láthassák el, arra is szükség van, hogy pontos képük legyen a pályakezdők munkaerőpiaci helyzetéről – véli az államtitkár.
A rendszerben 138 ezer végzett hallgató tanulmányi és munkaerőpiaci adatai érhetők el, anonim módon. Négy évfolyam információit dolgozták fel, és azokat a szakokat vették figyelembe, amelyeken legalább 15-en végeztek egy évben. A felület az Oktatási Hivatal, a Magyar Államkincstár, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, a Pénzügyminisztérium és a Diákhitel Központ adatai alapján működik, anonimizáltan használva az adatokat – ecsetelte az államtitkár.
A Diplomás Pályakövetési Rendszer adatai bemutatják, hogy a különböző intézményekben az egyes szakokon végzett fiatalok milyen eredményeket tudnak elérni a munkaerőpiacon. Schanda Tamás példaként említette: az érdeklődők információt kaphatnak arról, hogy a végzés után 5-10 évvel mennyi a diplomás fiatalok keresete az egyes szakterületeken, de vannak adatok egyebek mellett az alkalmazottak és a vállalkozók arányáról, illetve területi bontásban is hozzáférhetők információk.
A tervek szerint december 19-én megjelenik a felvételi tájékoztató, amiből megismerhetők az aktualitások. Ezután mintegy másfél hónap van a döntésre: a 2020-as általános felsőoktatási felvételi eljárás során február 15-én éjfélig lehet jelentkezni a felsőoktatásba. Mindez a szeptemberben induló alap-, mester-, illetve osztatlan képzésekre, valamint a felsőoktatási szakképzésekre vonatkozik. A jelentkezések hitelesítésére további öt nap áll rendelkezésre.
Három jelentkezési helyet meg lehet jelölni díjmentesen, további hármat pedig darabonként 2000 forintért – ismertette az államtitkár.
A felsőoktatási intézményekhez április 5-éig megérkezik minden szükséges adat és dokumentum, ami a felvételi kérelmek elbírálásához szükséges, április 19-étől pedig elindulnak a www.felvi.hu oldalon a tájékozódási és ügyintézési funkciók.
Július 9-e a végdátum, eddig kell minden, a felvételiről való döntéshez szükséges dokumentumot feltölteniük a jelentkezőknek. A ponthatárokat várhatóan 2020. július 23-án hirdetik ki – jelezte Schanda Tamás.
Hozzászólások (0)