hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ebből nőtt az adóbevétel

  • adozona.hu

Tíz százalékkal, 923,9 milliárd forinttal több adó folyt be tavaly Magyarországon, mint egy évvel korábban. A konjunkturális helyzet ezt nem indokolta. Mivel magyarázható a növekedés?

Összesen 10 218 milliárd forint adó- és adójellegű bevételről adott számot 2012-es statisztikáiban a NAV. Az előző évihez képest 10 százalékos növekedés az úgynevezett kiemelt adónemekből származott, de feltűnően, csaknem a triplájára emelkedett a bevétel a környezetvédelmi termékdíjból is. Megduplázódott az adózók egészségügyi hozzájárulási befizetése is és majdnem 24 százalékos az áfa-befizetés növekménye, szja-ból 8,4 százalékkal, társasági adóból 8,1 százalékkal, jövedéki adóból pedig 6,2 százalékkal több folyt be az egy évvel korábbinál. A bevételek több adónemnél így is elmaradtak az előirányzattól: az szja-nál 4,8 százalékkal, az áfánál százalékkal, míg a társasági adónál csaknem 4 százalékkal.
A bevétel növekedése nem a konjunkturális helyzet javulásából, hanem az adó-jogszabályok változtatásából, illetve más speciális körülményekből fakadt. Az összesen 924 milliárd forintos tavalyi többlet tekintélyes része, 528 milliárd forint az áfa-bevételek növekedéséből származott. Ezt elsősorban az általános kulcs tavaly január 1-jei 2 százalékpontos emelése magyarázza, továbbá az, hogy a forgalmi adó visszatérítésénél bevezették a korábbinál hosszabb, az úgynevezett 75 napos szabályt. A kiemelkedő növekedés oka az alacsony bázis is, 2011-ben ugyanis az Európai Bíróság jelentős összegű áfa-visszatérítésre kötelezte Magyarországot. A személyi jövedelemadóban voltak bevételt növelő és csökkentő beavatkozások is. Az előbbire példa az adójóváírás megszüntetése és a béren kívüli juttatások közterhein való módosítás (az utóbbi növelte az egészségügyi hozzájárulásból származó bevéteket is), az utóbbira az adóalap-kiegészítés 2012-ben még részleges eltörlése. Összességében a lakosság 115,6 milliárd forinttal több adót fizetett az egy évvel korábbinál, a befizetések és visszaigénylések egyenleg csaknem 1500 milliárd forint volt.
Társadalombiztosítási járulékokból 103,4 milliárd forinttal, egészségügyi hozzájárulásból 54,5 milliárd forinttal haladta meg a bevétel az egy évvel korábbit. Az előirányzattól leginkább elmaradó társasági adóból is 25,7 milliárd forinttal több, összesen 342,3 milliárd forint bevétel keletkezett. Ez is az adózási jogszabályok változtatásával, így például a veszteség-elhatárolás korlátozásával, illetve a beruházási kedvezmények kivezetésével magyarázható. Bár jövedéki adókból valamelyest (1,7 százalékkal) az előirányzat is túlteljesült, az üzemanyagok jövedéki adójából kevesebb folyt be az egy évvel korábbinál, a dohányosok adója az adómérték emelése miatt 57,5 milliárd forinttal nőtt.   
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink