hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felkészülés a NIS2-re: többeket érint, mint gondolnánk

  • adozona.hu

Filmbe illő jelenet, amikor az egyik, irodában ülő kolléga elsápad, mert figyelmetlenségből rákattintott egy linkre, amelyre nem kellett volna. Bárki kaphat kibertámadás céljából küldött, fertőzött emailt a postafiókjába. Bármelyik cég áldozattá válhat. A kritikus kérdés, hogy a munkatárs időben felméri-e a veszélyt, tehát kattint vagy sem? Olvasható az EY tájékoztatójában.

Az anyagi és reputációs károk jelentős része a mai napig emberi hibából adódik. Az Európai Unió új szabályozása szerint kötelező lesz az érintettek számára, hogy tájékoztassák a kollégáikat a veszélyekről, és ezt a hatóság is ellenőrizni fogja.

Az adathalász támadások megelőzése csak egy a sok virtuális fenyegetés közül, amelyek ráadásul egyre gyakoribbá is váltak a digitalizáció rohamszerű fejlődésével. Az EY dr. Bencsik Balázzsal, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának tanúsítási igazgatójával közösen tartott eseményén, az EU 2023-ban bevezetett kiberbiztonsági szabályozására, a NIS2-re való felkészülés fontos lépéseit vették sorra.

Mi az a NIS2?

Az unió már 2016-ban bevezette azt az irányelvet, amelynek célja, hogy egységesen nőjön a biztonsági szint az EU-n belül. Ezeket a szabályokat a 2023-ban hatályba lépett NIS2-irányelv aktualizálja. Magyarországon a törvény által meghatározott vállalatok kiberbiztonsági ellenőrzését a Szabályozott Tevékenységek Felügyelete látja el.

Kiket érint?

Az előírások a középvállalatokra vonatkoznak, tehát az 50 fő feletti alkalmazottal, vagy legalább 10 millió euró éves árbevétellel rendelkező cégekre. Az egyik újdonság, hogy a NIS2 kereteit új ágazatokra és szervezetekre is kiterjesztik.

Kőkemény munka a vállalatoknak, hogy felkészüljenek a NIS2-nek való megfelelésre és nagy kihívás a hatóságnak is. Időben el kell kezdeni a felkészülést, ahhoz, hogy ne fordulhasson elő hasonló incidens, mint a GDPR bevezetésekor, amikor a cégek egy része elmaradt a kötelező teendőkkel.

Dr. Bencsik Balázs, tanúsítási igazgató, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága

Nincs olyan, akit ne érintene virtuális fenyegetettség. Ezúttal azok a szervezetek is a törvény hatálya alá kerültek, amelyek szolgáltatásait nap mint nap veszik igénybe más vállalatok.

A stratégiai szempontból kiemelten kritikus ágazatok a következők:

  • az energia,
  • a banki és pénzügyi szolgáltatások,
  • a víz,
  • az egészségügy,
  • a szállítás,
  • a gyógyszeripar,
  • a digitális infrastruktúrák,
  • a kihelyezett szolgáltatók,
  • a közigazgatás és
  • a világűr földi támogatói infrastruktúrái

Kritikus ágazatnak számítanak:

  • a hulladékgazdálkodás,
  • a postai és futárszolgálatok,
  • az elektronikai gyártás (pl. orvostechnikai eszközök, elektronikai- és optikai termékek, villamos berendezések),
  • a járműgyártás,
  • az élelmiszer-előállítás és forgalmazás,
  • a digitális szolgáltatások (pl. online piactér, online keresőmotor, közösségimédia-szolgáltatási platform),
  • a vegyipari gyártás és forgalmazás,
  • a kutatóhelyek.

Feladathalmok a vezetőkön

Azon túl, hogy minden érintett cégnek kötelező lesz tájékoztatni és edukálni a kollégáit a lehetséges kiberfenyegetésekről, rengeteg egyéb tennivalót is nyakukba kapnak a vezetők. Például olyan, a területért felelős munkatársat kell kijelölniük, aki az információbiztonságot felügyeli. Újabb feladat, hogy kétévente kiberbiztonsági auditot kell készíttetni, amely arról szól, hogy a vállalat saját rendszerét ellenőriztesse. Ennek egyik célja a védelmi osztályokba sorolás, a másik pedig, hogy a hatóság ellenőrizni tudja, betartják-e a szükséges intézkedéseket. Az érintetteknek minden érdemi információt össze kell gyűjteniük és át kell adniuk a vizsgálatot végzőnek. Már most látszik, hogy ez óriási adminisztrációs terhet ró a cégekre. Ráadásul az audit költséggel is jár majd, bár a törvény lehetőséget ad a hatóságnak az árplafon bevezetésére.

Komoly büntetési tétellel szembesül az, aki nem teljesíti a követelményeket, mert akár az árbevétel 2 százalékát is elérheti a szankció mértéke, sőt el is lehet tiltani a nemteljesítőt egy meghatározott tevékenység gyakorlásától. A hatóság az auditorokat is szigorúan ellenőrzi majd. Érdemes tudni, hogy az ő felelősségük és a szervezeté közös, tehát egyértelműen rögzíteni kell a felek kötelezettségeit a szerződésben.

Négy határidő, amelyet feltétlenül tartani kell a NIS2 bevezetése kapcsán

Könnyítésként itt vannak pontokba szedve, hogyan érdemes időzíteni a felkészülést:

  1. 2024. január 1. – június 30 között jelentkezni kell a nyilvántartásba vételre az érintett szervezeteket egy online felületen.
  2. 2024. október 18-étól éles a NIS2, tehát indul a felügyeleti és ellenőrzési tevékenység, felügyeleti díj megfizetése.
  3. 2024. december 31-éig szerződést kell kötniük a cégeknek az auditorral, aki átvilágítja a kibertevékenységüket.
  4. 2025. december 31-éig le kell folytatni az első kiberbiztonsági auditot.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink