hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EY: Indulhat a roham az online számlabekötésben

  • sajtóközlemény

Az Ernst & Young várakozása szerint a hazai vállalatok döntő többsége a következő félév során kezdheti meg a felkészülést az online számlabekötésre. Ezt alátámasztja, hogy az EY által megkérdezett vállalatvezetők több mint 58 százaléka megvárta a most közzétett rendelettervezetet, és a következő fél év során szándékozik megtenni az első lépéseket. Érdemes időben lépni, mert aki elmulasztja a 2018. júliusi 1-jei határidőt, annak akár számlánként kell majd büntetést fizetnie.

Az EY Magyarország által megkérdezett vállalatvezetők 40 százaléka már elkezdte a felkészülést az online számlabekötésre, a többség azonban megvárta a június végén megjelent rendelettervezetet, amely tisztázza miről, mikor és hogyan kell adatokat szolgáltatnia a vállalatok által használt számlázó programoknak a NAV irányába.

Az eddig tétlen vezetők 69 százaléka a következő három hónap során tervez belevágni a szükséges fejlesztésekbe.

A most ismertetett, az online bekötés során használandó adatstruktúra összetettebb, mint a már hatályban lévő adatexport séma. Ugyanakkor a korábbi várakozásokhoz képest könnyítés, hogy a vállalatoknak csak az Áfa törvény által előírt számlaadatokat kell majd kötelezően jelenteniük, a további adatok jelentése opcionális.

Emellett nem feltétlenül valós időben, hanem 24 órán belül elegendő lehet elküldeniük a 100 000 forint feletti áfa értékű belföldi üzleti partnereknek szóló számlák adatait a NAV részére.

Molnár Péter, az EY adószakértője szerint a vállalatoknak érdemes jól beosztani a 2018. július elsejéig hátralevő időt, és minél előbb elkezdeni a felkészülést:

 „A mostani változás szinte valamennyi hazai vállalatot érinti, és arra számítunk, hogy az igazi roham most fog indulni. Ezt alátámasztja az általunk megkérdezett vállalatvezetők véleménye is, hiszen a legtöbben a következő fél évben teszik meg az első lépéseket. Érdemes már most elkezdeni a felkészülést, ugyanis aki nem készül el 2018. július 1-jéig az akár számlánként 500 000 forintos bírságot kockáztat.

Ugyanakkor azt is látjuk, hogy nagy a bizonytalanság a vállalatok körében, hogy milyen erőforrásokra, és házon belül mely részlegek bevonására lesz szükség. A megkérdezett vállalatok 43 százaléka kizárólag egy részleg feladatának tekinti a házon belüli felkészülést.

Tapasztalataink szerint ugyanakkor a felkészülés akkor a leghatékonyabb, ha az IT és a pénzügyi csapatot is bevonják a folyamatba. Fontos továbbá azt is mérlegelni, hogy külföldi számlázó szoftver használata, és külföldi IT fejlesztő csapat bevonása esetén megnövekedhet a fejlesztések időigénye, ugyanakkor még hazai szoftverek esetén sem várható olyan kulcsrakész megoldás, amely ne igényelne a cégek részéről extra erőforrásokat, például a testreszabás és a validáció folyamatában.”

Az EY arra számít, hogy a kapcsolódó szabályozásban még lesznek pontosítások, ugyanakkor azt javasolják a vállalkozások számára, hogy kezdjék el a projektcsapatok felállítását, tisztázzák a külső – belső, illetve külföldi – hazai erőforrások megoszlását, és indítsák el az új rendeletben meghatározott követelmények adatigényeinek felmérését.

Azok a vállalkozások, akiknek a rendszere már képes a megfelelő XML teszt file-ok előállítására, tesztelhetik a létrehozott adatállományaikat a NAV kifejezetten erre a célra fejlesztett rendszerében, a NAV Külső Online Bejelentő és Adatszolgáltatási Keretrendszerének online platformján (KOBAK).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink