adozona.hu
Az EP szerint az Egyesült Királyság megsérti a kilépési megállapodásban foglaltakat
//test-adozona.hu/altalanos/EP_kilepes_Egyesult_Kiralysag_EU_Brexit_Tro_DPY7R2
Az EP szerint az Egyesült Királyság megsérti a kilépési megállapodásban foglaltakat
Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén jelentést fogadott el, amely szerint az Egyesült Királyság folyamatosan megszegi a kilépési megállapodás szerinti kötelezettségvállalásait és megsérti az Írországról és Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv rendelkezéseit.
Egyebek mellett az Egyesült Királyság bíróságainak figyelembe kell venniük az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlatát, és az európai uniós állampolgárok számára lehetővé kell tennie, hogy a megállapodás szerinti jogaik megsértése esetén a nemzeti bíróságokhoz fordulhassanak – jegyezték meg. Ezzel összefüggésben hangoztatták: jelentős javításokra van szükség az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok jogainak védelme érdekében. Sajnálatukat fejezték ki továbbá az Egyesült Királyság azon döntése miatt, hogy eltérő díjakat számít fel a különböző uniós országok vízumkérelmezőinek esetében.
Üdvözölték ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság és az Egyesült Királyság kormánya február végén elvi politikai megállapodásra jutott az észak-írországi protokollról. Az átfogó közös megoldásokat kínáló, windsori keretmegállapodásnak átnevezett egyezmény célja, hogy Észak-Írország a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után is harmonizált árukereskedelmi viszonyrendszerben maradjon az EU egységes belső piacával és vámuniójával annak érdekében, hogy ne kelljen újból fizikai ellenőrzést bevezetni az Ír Köztársaság és Észak-Írország határán.
Schaller-Baross Ernő és Trócsányi László, a Fidesz európai parlamenti képviselői az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írták: a windsori keretmegállapodás megerősítésére és végrehajtására, illetve a jelenlegi geopolitikai helyzetre tekintettel a jó kapcsolatok ápolására kellene törekedni az Egyesült Királyság pártpolitikai célú leckéztetése helyett.
Schaller-Baross Ernő arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Királyság a Brexit révén nem Európát, hanem az Európai Uniót hagyta el. Az európai értékek mércéje nem lehet egy szervezetbeli tagság: előbbit az önrendelkezéshez való jog, a kultúra, a történelem és az alkotmányos hagyományok tiszteletben tartása határozzák meg. Csupa olyan érték, amelyet az Egyesült Királyság magáénak tudhat – mondta.
Az EP-képviselő sajnálatát fejezte ki, hogy az Egyesült Királyság már nem tagja az uniónak, de – mint fogalmazott – „tiszteletben tartjuk a szigetország polgárainak demokratikus döntését. Nem szabad, hogy bosszúszomjat érezzünk egy természetes szövetségesünk iránt”.
Trócsányi László aggodalmát fejezte ki a jelentés kapcsán. Sajnálatos, hogy a jelentéstevő szándéka jelentősen eltér az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti jó kapcsolatok ápolásától – írta. Miközben az Európai Bizottság előremutató tárgyalásos megállapodásra jutott az Egyesült Királyság kormányával, az Európai Parlament pártpolitikai okokból kárhoztatja a szigetországot. Ahelyett, hogy üdvözölné az északír jegyzőkönyvvel kapcsolatos megállapodást, akadályozza a nézeteltérések békés rendezését – hívta fel a figyelmet.
„Az EP – mint általában – szereptévesztésben van, jelen esetben tanári szerepben szeretne tündökölni, ahelyett, hogy ebben az esetben a hallgatás lehetőségéhez folyamodott volna” – zárta a gondolatait Trócsányi László.
Hozzászólások (0)