hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Drágult a kőolaj

  • MTI

Több mint egy dollárral emelkedett a kőolaj világpiaci ára ma azokra a hírekre, melyek szerint a nagy olajexportáló országok szövetsége kitermelésük eddiginél nagyobb mértékű csökkentéséről dönthetnek e heti ülésükön, miközben Kína feldolgozóiparának élénkülése a kereslet erősödését jelezheti előre.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és szövetségeseit, köztük Oroszországot tömörítő OPEC+ csoport január 1-jétől együttesen napi 1,2 millió hordóval fogja vissza a kitermelést az olajpiac stabilitásának és így az árak alátámasztásának érdekében. Ez a vállalás 2020. március végéig szól.

A Reuters hírügynökség két bennfentes forrásra hivatkozva arról számolt be hétfőn, hogy legalább napi 400 ezer hordóval, 1,6 millió hordóra húzzák fel a június végéig terjedő három hónapra szóló kitermelés korlátozását, mert az előrejelzések szerint a jövő év első felében túlkínálat várható a piacon.

Az OPEC-tagállamok csütörtökön tartják szokásos félévenkénti tanácskozásukat Bécsben, és pénteken csatlakoznak hozzájuk a kartellen kívüli szövetségesek szakminiszterei.

Ma kora délután a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék közül az északi-tengeri Brent a februári határidős jegyzésekben hordónként 1,88 százalékos pluszban, 61,63 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig januári szállításra 2,18 százalékos nyereségben, 56,37 dolláron forgott hétfő délután negyed négykor.

Múlt pénteken a Brent 2,25 százalékos, a WTI pedig 5,01 százalékos mínuszban zárta a napot azon aggodalmak felerősödésére, hogy megszakadhatnak a kereskedelmi háború lezárását célzó tárgyalások az Egyesült Államok és Kína, a világ két legnagyobb gazdasága és egyben legnagyobb olajfogyasztója között a hongkongi tüntetők amerikai támogatása miatt.

Mindazonáltal nem teljesen bizonyos, hogy az OPEC+ csoport meg tud állapodni a héten a kitermelés eddiginél is erősebb visszafogására, mert az együttműködésben részt vevő országok némelyike attól tart, hogy egy ilyen lépéssel csak tovább bátorítják az amerikai olajkitermelőket tevékenységük fokozására.

Az Egyesült Államokban – alapvetően a palaolajkitermelés bővülésének révén – emelkedett a kőolaj kitermelése, ami ellensúlyozta az OPEC-tagok kieső termelését. A múlt pénteken közzétett adatok szerint szeptemberben újabb rekordot döntött az amerikai olajkitermelés napi 12,46 millió hordóval.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink