hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Drágulhat-e emiatt a tej és a hús? Eredet-megjelölést sürget az EP

  • adozona.hu

A tej, a tej- és hústermékek valamennyi fajtája esetében kötelezővé tenné a származási ország vagy az eredet helyének feltüntetését az Európai Parlament (EP), amely csütörtökön szavazott meg egy saját kezdeményezésű (jogilag nem kötelező érvényű) jelentést – írja a Bruxinfo.

A képviselők arra kérik az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy vegyék fontolóra a származási ország vagy az eredet feltüntetésének kiterjesztését más, egyetlen összetevőből álló termékekre, vagy olyan termékekre is, amelyek egyetlen fő összetevővel rendelkeznek.

A szöveg szerint a lóhúsbotrányra és más visszaélésekre való tekintettel az élelmiszerlánc átláthatóbbá tétele és az európai fogyasztók jobb tájékoztatása érdekében kötelezővé kellene tenni a feldolgozott élelmiszerekben található hús származási helyének feltüntetését is.

Az Európai Parlament emlékeztet rá, hogy az uniós polgárok 84 százaléka tartja szükségesnek a tej származási helyének feltüntetését (2013-as Eurobarométer felmérés); 88 százalékuk a húsokra is tenne ilyen címkéket (a marha-, disznó-, birka-, kecske- és baromfihús címkézése már megoldott); több mint 90 százalékuk pedig fontosnak tartja, hogy a feldolgozott élelmiszereket is címkézzék származási ország szerint (2013-as bizottsági jelentés).

A képviselők megjegyzik, hogy a Bizottság jelentése szerint a húsok esetében a származási ország kötelező feltüntetésének költségei viszonylag alacsonyak lennének. Arra is rámutatnak, hogy mivel az önkéntes címkézés számos különböző rendszer kialakulásához vezethet, a címkézési rendszerek ilyen összevisszasága zavaró lehet a fogyasztók számára.

"Az Európai Unió polgárainak egészségét kell előtérbe helyeznünk, ezt kell támogatnunk minden döntésünkben. Ez a kötelességünk, míg minden másnak másodlagos szerepet kell adnunk" – hangsúlyozta Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő.

Szanyi emlékeztetett rá, hogy az álláspont kialakítása során komoly aggodalmat keltett az élelmiszeripari szereplők között, hogy néhány tanulmány szerint a kötelező jellegű eredet-feltüntetés markáns előállítási többletköltséget okozna. A valóság ezzel szemben azonban az, hogy az árhatás csak akkor érvényesül, ha az adott alapanyag harmadik országbeli, netán kétes eredetű termékekből származik. Tehát itt annak biztosításáról van szó, hogy a fogyasztó el tudja dönteni: az EU magas minőségbiztosítási rendszerében megtermelt élelmiszert akar-e venni vagy mást választ – húzta alá a képviselő.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink