hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csökkent az adók száma, de még így is több mint 50-féle van Magyarországon

  • MTI

Tovább csökkent az adónemek száma Magyarországon; hét éve még 60, idén 51 adófajtát számoltak össze a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői. A tavalyi évhez képest egy adónem, a szakképzési hozzájárulás tűnt el, amit nem beolvasztottak a szociális hozzájárulási adóba, hanem tényleges tehercsökkenést is jelent.

Az ügyvédi iroda hangsúlyozza ugyanakkor, hogy az adónemek száma csak egy a sok adminisztratív teher közül, és nincs egyértelmű összefüggés az adónemek száma és az adminisztráció nehézsége között. Sok adóval is lehet egyszerűen adózni, és a kevés adónem is lehet olyan bonyolult, hogy az komoly fejfájást jelentsen a vállalkozóknak és a magánszemélyeknek, de az kétségtelen, hogy ha egy-egy adónemet kivezetnek, az mindenképpen adminisztrációs könnyebbséget jelent a vállalkozásoknak.

Az adóbevételi lista csúcsán jelentős elmozdulás tavaly sem történt, változatlanul az általános forgalmi adóból (áfa), a szociális hozzájárulási adóból és a személyi jövedelemadóból származik a legtöbb bevétel. Az áfabevételek az előző évhez képest mintegy 15 százalékkal nőttek tavaly, vagyis az éves GDP-növekedés duplájával. Ez azt jelzi, hogy ismét fehéredhetett a gazdaság, tovább nőtt az áfabehajtás hatékonysága – jelezte elemzésében az iroda.

A covidkrízis jól látszik a turizmusfejlesztési hozzájárulás bevételein. Míg 2019-ben még mintegy 27 milliárd folyt be ebből az adóból, a veszélyhelyzet miatti könnyítések és közvetetten a vendéglátóipart sújtó krízis miatt 2020-ban csak mintegy 10 milliárd, tavaly pedig már csak 370 millió forint – vélhetően technikai jellegű – bevétel származott az adóból.

A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői szerint érdekes trendet mutatnak a regisztrációs adó bevételei is. Míg 2018-ban és 2019-ben 25-25 milliárd származott ebből az adónemből, addig 2020-ban előbb 19,5 milliárdra, majd tavaly 17 milliárd forintra csökkent az ebből származó bevétel. Ez összefügg azzal, hogy az elmúlt két évben az újautó-eladások jelentősen visszaestek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink