hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csökkent a folyó fizetési mérleg egyenlege

  • adozona.hu

2021 harmadik negyedévében Magyarország folyó fizetési mérleg egyenlege a régió többi országában tapasztaltnak megfelelően csökkent. A mérséklődés várhatóan csak átmeneti folyamat – az egyenlegrontó, döntően külső tényezők kifutásával, illetve a magas hazai beruházási ráta exportnövelő hatása révén 2022 második felétől javul az áruegyenleg. Az ország nettó külső adóssága alacsony szinten stabilizálódott, miközben a nemzetközi tartalék szintje számottevően emelkedett, így jelentősen meghaladja az elvárt szintet – írja honlapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

2021 harmadik negyedévében a magyar gazdaság négy negyedéves folyó fizetési mérlege a GDP 2 százalékát kitevő hiányt és enyhe finanszírozási igényt mutatott. A külső egyensúlyi mutatók régiós országokhoz hasonló mértékű csökkenése az áruegyenleg döntően külső okokra visszavezethető romlásához köthető: a globális félvezetőhiány és a külső kereslet gyengülése visszafogott exportnövekedéshez vezetett, miközben az energiaárak megugrása az import bővülésével járt együtt.

Ezen tényezők 2022-ben várható normalizálódásával a külső egyensúly fokozatosan javulhat. A folyó mérleg csökkenésének átmeneti jellegét erősíti az is, hogy a nettó export mérséklődése a GDP-arányos beruházás és készletfelhalmozás növekedésével járt együtt, amelyek később, az exportkapacitások kiépülésekor, illetve a felhalmozott készletek leépítésekor pozitívan hathatnak majd a külkereskedelmi egyenlegre. A továbbra is jelentős EU-s forrás-lehívás a transzferegyenlegen keresztül javította a gazdaság külső egyensúlyi helyzetét.

A külső finanszírozási képesség mérséklődése döntően a magánszektor pénzügyi megtakarításának csökkenéséhez kötődött, miközben a költségvetési hiány kissé mérséklődött. Az állam nettó pozícióját ugyanis javította a gazdaság újranyitásával élénkülő kereslethez kapcsolódó magasabb adóbevétel, miközben a bővülő beruházás, készletek és fogyasztás apasztotta a magánszektor pénzügyi megtakarítását. A lakosság állampapír-megtakarításának növekedése kismértékben lassult, de továbbra is érdemben hozzájárul a gazdaság alacsony külső sérülékenységéhez.

A finanszírozási adatok alapján a negyedévben jelentős volt a nettó FDI-beáramlás. A nettó külső adósság rátája alacsony szinten stabilizálódott, miközben a devizatartalék jelentős növekedésének köszönhetően az ország nemzetközi tartaléka már 13 milliárd euróval haladta meg a befektetők által elvárt, biztonságosnak tartott szintet – olvasható az mnb.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink