adozona.hu
Csírázóképességi problémák egyes virágvetőmagoknál
//test-adozona.hu/altalanos/Csirazokepessegi_problemak_egyes_viragvetom_1MIPIP
Csírázóképességi problémák egyes virágvetőmagoknál
Csírázóképességi problémákat tárt fel a vetőmag-kiszerelőknél a tavaszi virágvetőmag-utóvizsgálat. A magok 88 százaléka megfelelt a jogszabályban minimálisan meghatározott értékeknek, hat tételnek azonban alacsonyabb volt a csírázóképessége. A nem megfelelő minőségű virágmagokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az üzletekből visszahívja és megsemmisítteti – írja honlapján a hivatal.
A Nébih szaporítóanyag-felügyelő szakemberei több éve rendszeresen ellenőrzik a tavasszal forgalomba kerülő virág-vetőmagvak minőségét. A vetőmagvak legfontosabb értékmérője a csírázóképesség, amely fajspecifikus tulajdonság, és értéke a betakarítás évében a legmagasabb. A vetőmag csomagolásán feltüntetett adatok közül is a minősítés éve az egyik legfontosabb, mert az nagy mértékben befolyásolja a mag használati értékét.
Idén a szakemberek rendhagyó módon nem a kistasakos vetőmagvakat vizsgálták, hanem a kicsomagolás előtt álló, zsákos tételeket. A hatóság öt hazai kiszerelőnél 39 különböző, főleg egynyári virágfajból összesen 48 tétel vetőmag csírázóképességét vizsgálta.
A szakemberek a Nébih akkreditált laboratóriumában célzottan széles fajspektrummal végezték a vizsgálatot, hogy minél általánosabb képet kapjanak a hazai virágmag forgalmazás helyzetéről. A minták között fátyolvirág, kokárdavirág, porcsinrózsa, és árvácska magja is szerepelt.
A vizsgálat megállapította, hogy a tételek 88 százaléka megfelelt a jogszabályban meghatározott minimális csírázóképességi értéknek, több esetben jóval magasabbak is voltak az eredmények az elvártnál. Hat tételnek azonban nem volt megfelelő a csírázóképessége. A kifogásolt tételek a kiszerelők között egyenletesen oszlottak el, és a díszdohány, a kerti viola, az egynyári szarkaláb, a bíboros ördögszem, a borzaskata és az őszirózsa fajok vetőmagvai közül kerültek ki.
A hibás vetőmagok esetében a folyamatban lévő eljárás során százezres nagyságrendű bírság kiszabása várható. A Nébih emellett kötelezi az érintett kiszerelőket a nem megfelelő vetőmag-tételek teljes mennyiségének forgalomból való kivonására és megsemmisítésére.
Kiket vizsgáltak?
Érdekesség, hogy az öt ellenőrzött üzem profilja nagyon eltérő. Három tipikusan vetőmag-csomagolásra szakosodott üzem, amely a gazdaboltokat és áruházláncokat látja el kistasakos hobbi virágvetőmaggal. Ezek a kiskerti felhasználásra szánt vetőmagok jellemzően holland, német származásúak, de egy-egy román, illetve lengyel tétel is volt közöttük.
A vizsgálat másik két kiválasztottja hazai virágvetőmag-termesztő, akiknek kiszerelt vetőmagvait a boltokban nem lehet megvásárolni, azokat kizárólag közvetlenül ők értékesítik. Ez utóbbiak egyike úgynevezett „kézműves virágvetőmagokat” árul, különleges fajokat, igényes, egyedi csomagolásban. Az ajándékként is közkedvelt magvak vásárokban, kiállításokon vagy az interneten találnak gazdára.
Az ötödik üzem kizárólag a néhai Dr. Kovács Zoltán kutató, virágnemesítő nagy értékű, hazai nemesítésű virágfajtáinak vetőmagvait termeszti és értékesíti. Dr. Kovács Zoltán professzor nemzetközi hírnevet szerzett az általa nemesített, a szélsőséges, száraz klimatikus viszonyokat tűrő, nagy díszítőértékű egynyári virágfajtáival, amelyek nagyon jól helytállnak a közterületi kiültetésekben. A hazai települések kertészetei részéről igen nagy a kereslet az általa nemesített egynyári dísznövényfajták vetőmagvai és az ezekből nevelt palánták iránt – olvasható a portal.nebih.gov.hu-n.
Hozzászólások (0)