hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

CSOK Plusszal is nagyobb teher lesz újépítésű lakást venni 2024-től

  • adozona.hu

Nagyobb pénzügyi terhet jelenthet 2024-től egy újépítésű ingatlan megvásárlása családi otthonteremtési kedvezménnyel a városokban, ugyanis ezek 5 százalékos áfája nem lesz visszaigényelhető – derül ki a Bankmonitor elemzéséből.

Ez egy CSOK Plusz hitellel megvásárolt 150 millió forint vételárú lakás esetében 7 millió forint feletti plusz kiadást jelent a Bankmonitor szakértői szerint. Ez ráadásul éppen azokon a nagyobb településeken jelent többlet terhet, amelyeken egyébként is magasabbak az átlagos négyzetméterárak.

Az újépítésű lakóingatlanokat jelenleg 5 százalékos áfatartalom terheli, ami jövőre sem változik. Ez már önmagában is jelentős kedvezményt jelent a „normál” 27 százalékos általános forgalmi adóhoz képest: egy nettó 100 millió Ft vételárú lakás esetében például 22 millió forint a különbségből adódó pénzügyi előny.

További kedvezmény, hogy amennyiben az újépítésű ingatlan megvásárlásához, illetve a generálkivitelezővel történő építkezéshez CSOK-igénylés kapcsolódik, akkor az 5 százalékos áfa teljes egészében visszaigényelhető még 2023-ban. Ezen kívül az önállóan építkezők a rájuk vonatkozó 27 százalékos áfát igényelhetik vissza 5 millió Ft összeghatárig idén.

2024-től azonban az áfa-visszatérítési támogatás azonban már kizárólag az 5 ezer főnél kisebb, úgynevezett preferált településeken lesz elérhető. Vagyis a nagyobb településeken akkor sem lesz visszaigényelhető a forgalmi adó, ha a lakáscélt egyébként CSOK Plusz hitelből finanszírozza a család.

Ez egy bruttó 150 millió forint vételárú ingatlan esetében (ez a 2024-től induló CSOK Plusz támogatott hitel esetében a megvásárolható ingatlan vételárának felső határa) 7 142 857 forint plusz terhet jelenthet amiatt, hogy nem lesz visszaigényelhető az 5 százalékos áfatartalom. Az önállóan építkezőket is hátrányosan érinti a változás, esetükben legfeljebb 5 millió forint lehet a szigorítás miatti többletteher.

Jól járnak a kistelepüléseken élők

A preferált kistelepüléseken az áfa 2024-ben is a jelenlegi feltételekkel lesz visszaigényelhető:

  • Korszerűsítés és/vagy bővítés esetén a munkálatok 27 százalékos áfája 5 millió forint összeghatárig visszaigényelhető. Ebben az esetben nem feltétel a falusi CSOK igénylése.
  • Új ház vásárlása, vagy generálkivitelezővel történő építkezés esetén a vételár 5 százalékos áfája teljes egészében visszaigényelhető akkor, ha a család falusi CSOK-ot is igényelt.
  • Új ház építése esetén a költségek 27 százalékos áfája visszaigényelhető 5 millió forint összeghatárig abban az esetben, ha falusi CSOK igénylése is történt.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink