hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bűnbak vagy csaló? Óriási pénzbüntetésre ítélték a volt brókert

  • MTI/Adózóna

Egymillió eurós kártérítés megfizetésére ítélte pénteken a versailles-i fellebbviteli bíróság azt a volt brókert, akit a Société Générale francia bank 2008-as 4,9 milliárd eurós (1500 milliárd forintos) rekordveszteségéért részben felelősnek tart.

A bíróság kimondta, hogy Jérome Kerviel csak részben felelős a volt munkáltatója káráért, a bank biztonsági és ellenőrzési intézkedéseiben, valamint szervezettségében történt mulasztások miatt.
A francia semmítőszék 2014 márciusban már kimondta a 39 éves volt alkusz bűnösségét, amiért három év letöltendő és további két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Jérome Kervielnek azonban a semmítőszék döntése értelmében nem kellett visszafizetnie a teljes összeget a pénzintézetnek, hanem a Société Générale ezen követelését a bíróságnak újra kellett tárgyalnia.

„Az igazságszolgáltatás halad és a harc folytatódik, miután továbbra is úgy vélem, hogy semmivel sem tartozom a Société Générale-nak” - mondta az ítélethirdetés után a volt bróker, aki teljes revíziót kér az ügyében, azt remélve, hogy teljesen felmentik.

A bank viszont üdvözölte a bírósági döntést, amelyet Jean Veil, a pénzintézet ügyvédje „teljesen kielégítőnek” nevezett.

A banknál nyolc évig dolgozó egykori alkusz, akit sokan csalónak, mások viszont bűnbaknak tartanak Franciaországban, 2005 végétől fiktív ügyfélszámlákat kreálva egymásra épülő hosszú pozíciókat vett fel, azonnali vételi és határidős eladási ügyletek láncolatát kötötte, arra játszva, hogy a piaci árak majd emelkedni fognak – ám a nemzetközi tőzsdemutatók 2008 januárjában meredeken zuhantak.

A bank azt állítja: csak 2008 januárban észlelte, hogy Kerviel körülbelül 50 milliárd euró (15,5 ezer milliárd forintos) értékben épített fel csalárd pozíciókat, ezeket a Société Générale-nak sikerült lezárnia, vagyis a sok millió kontraktust eladták, és végül 4,9 milliárd eurónyi (1500 milliárd forintnyi) veszteség maradt, a brókert pedig azonnal elbocsátották.

Jérome Kerviel mindig is azt állította, hogy a pénzintézet pontosan tudta, mit csinál az alkalmazottja, ezt viszont a Société Générale tagadja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink