adozona.hu
Brutális adócsökkentés is jöhet: mire gyűjt a kormány 600 milliárdot?
//test-adozona.hu/altalanos/Brutalis_adocsokkenteshez_gyujti_a_penzt_a__I5ABCV
Brutális adócsökkentés is jöhet: mire gyűjt a kormány 600 milliárdot?
Adócsökkentési és fejlesztési alapot hozna létre a kormány 2016-tól; ez derül ki a 2015-ös költségvetési törvényjavaslathoz benyújtott fejezeti indoklásokból – bukkant rá a Portfolio.hu. Az alapban három év alatt 600 milliárd forint gyűlne fel a prognózis szerint, amit adócsökkentésre, valamint beruházásokra lehetne fordítani.
A kormány pár nappal ezelőtt beterjesztette a parlamentnek a 2015-ös költségvetési törvényjavaslat fejezeti indoklásait. Ebben közzétette a 2016-2018-as évekre nézve a költségvetés főbb bevételi és kiadási sorait, közöttük egy merőben új elemet, az úgynevezett „adócsökkentési és fejlesztési alapot”, amelyet 2016-tól hoznának létre. A kormány úgy számol, hogy a költségvetés alapfolyamatainak kedvező alakulása nyomán az első évben 60 milliárd, 2017-ben már 320 milliárd, a jelenlegi kormányzati ciklus végére, 2018-ra pedig 600 milliárd forint gyűlne össze az alapban.
Ezt a forrást feltételezhetően – az alap nevéből fakadóan – három célra használja majd a kormány:
– adócsökkentésre, elsősorban itt szja-csökkentésre lehet gondolni a korábbi kormányzati nyilatkozatok alapján (főleg, hogy az alapfolyamatokba már bekalkulálták a társasági adókulcs csökkentését)
– fejlesztésre és beruházásokra
– vagy "bent hagyja" a költségvetésben, és az adott évben ennyivel javulhat a büdzsé egyenlege, és annak nyomán csökkenhet az államadósság.
A bevételi oldalon az egyik legjelentősebb momentum, hogy a kormány 2016-ban már a társasági adó kulcsának egységesítésével számol (jelenleg 10 százalékos az adókulcs 500 millió forintos adóalapig, afölött pedig 19 százalék). Feltételezhetően az alacsonyabb kulcs irányába történne az egységesítés. A költségvetés bevételi oldalán ugyanis a tervek szerint 2016-ra az társasági adóból származó bevétel 258,8 milliárd forintra csökkenne a 2015-ben előirányzott 341,4 milliárd forintról. Továbbra is megmaradnának a különféle különadók (bankok különadója, energiaellátók adója, közműadó, reklámadó, távközlési adó, biztosítási adó, gyógyszergyártói különadó, pénzügyi tranzakciós illeték).
További részleteket ITT olvashat.
Hozzászólások (0)