hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Brexit: szankciókat is belengetett az EB a britekkel szemben

  • MTI

Egyfajta szankciós mechanizmust is létrehozna az Európai Bizottság az Egyesült Királyság tervezett uniós kilépését követő átmeneti időszakban, így az EU brit szabályszegés esetén felfüggeszthetne a belső piaci tagságból fakadó bizonyos előnyöket London számára – derül ki a brüsszeli testület által szerdán közzétett tervezetből.

A dokumentum szerint a brit belső piaci hozzáférést akkor korlátozhatnák, ha úgy ítélik meg, hogy az ügy rendezése túl sokáig tartana az Európai Bíróságon.
Egyes szakértők szükségesnek tartják ennek kodifikálását, mondván, hogy a luxembourgi bírói fórum előtt akár évekig is elhúzódhatnak bizonyos jogviták, mások szerint viszont mindössze „üres fenyegetés” a mechanizmus belengetése.

A szövegben arra is kitértek, hogy a szigetországnak az esetleges átmeneti időszakban tartózkodnia kell majd minden olyan lépéstől, amely „valószínűsíthetően ellentétes az EU érdekeivel” a nemzetközi szervezetekben.

A Politico brüsszeli hírportál szerint „szigorúan értelmezve” ez azt jelenti, hogy London nem mehetne szembe az európai uniós állásponttal például az ENSZ, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) vagy a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az EU-t tömörítő G20-csoport ülésein.

Az átmeneti időszakot a tervezet értelmében 2020. december 31-én le kellene zárni, a szövegben nincs szó lehetséges hosszabbításról, habár ennek a lehetősége sincs benne kizárva.

A dokumentum többi pontja nem okozott meglepetést Brüsszelben.

Megerősítették, hogy az Egyesült Királyság ezen 21 hónap alatt is részese maradna a vámuniónak és az egységes piacnak, be kellene tartania a közösségi jogot, beleértve az új szabályokat is, eleget kellene tennie a költségvetési kötelezettségeknek, illetve alá kellene vetnie magát az Európai Bíróság joghatóságának, az EU döntéshozatalában azonban eközben már nem vehetne részt az ország.

Az átmeneti időszakról szóló tervezet a véglegesítés alatt álló kiválási egyezmény része lesz a tervek szerint, a dokumentumot azonban először is megvitatják majd a bennmaradó tagállamok képviselői, mielőtt hivatalosan megküldenék az Egyesült Királyságnak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink