hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bírságolt a GVH hatósági jóváhagyás nélküli cégfelvásárlások miatt

  • adozona.hu

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) egyszerre két esetben szabott ki bírságot, amiért az érintett vállalkozások bejelentésköteles összefonódásokat hajtottak végre a hatóság értesítése nélkül, olvasható a GVH honlapján. A versenyhivatal figyelembe vette, hogy a cégek pótolták a mulasztást és elismerték a jogsértést, fúzióik pedig a verseny szempontjából ártalmatlannak bizonyultak.

A nemzeti versenyhatóság párhuzamosan folyó eljárásai feltárták, hogy két hazai vállalategyesülésre a hatósági jóváhagyást megelőzően került sor. A felek ugyanis – hiába érte el a tranzakció léptéke a törvényi küszöbszámokat – elmulasztották időben bejelenteni az összefonódást a GVH-hoz. Amíg a HO-ME 2000 Kft. a Belfry Holding GmbH-val közösen a REPÉT Környezetvédelmi és Építő Kft. (jelenlegi nevén INETON Építő és Gyártó Kft.) felett, addig a Central European Opportunity Magántőkealap a Global Refuse Holding Zrt. felett hajtotta végre az irányításszerzést anélkül, hogy értesítették volna a hatóságot. Ezzel gátolták a GVH-t abban, hogy a megvalósítás előtt felmérhesse az érintett vállalat-egyesülések versenyre és a magyar fogyasztókra gyakorolt hatásait.

A versenytanács tekintettel volt arra, hogy a felek mindkét esetben – ha elkésve is – önként fordultak a hatósághoz, pótolva a bejelentést. A GVH megvizsgálta az összefonódásokat és megállapította, hogy nincsenek káros versenyhatásaik, így egyik esetben sem tiltotta meg a tranzakciókat. Ugyanakkor bírságokat szabott ki a cégekre a hatósági tudomásulvételt megelőző végrehajtási tilalom megsértéséért: a HO-ME 2000 Kft. és a Belfry Holding GmbH-nak 21,6 millió forintot, míg a Central European Opportunity Magántőkealapnak 2,3 millió forintot kell megfizetnie (annak arányában, mennyi idő után tették meg utólagos bejelentésüket). A versenytanács figyelembe vette azt is, hogy minden érintett cég elismerte a jogsértést, amely az első versenyjogi törvényszegésük volt, a döntéssel szemben pedig lemondtak a jogorvoslatról.

A két ügy rámutat: a fuzionáló cégeknek még jogsértő hiányosságok esetén is érdemes önként pótolniuk a mulasztást és utólag együttműködni a versenyhatósággal, mivel mindez jelentős enyhítő, illetve bírságcsökkentő tényezőt jelenthet.

Az ügyek hivatali nyilvántartási számai: VJ/6/2022. és VJ/7/2022.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink