hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bírálja a rendeleti jogalkotást a Velencei Bizottság

  • lapszemle

Bírálta Romániát Gianni Buquicchio, a Velencei bizottság elnöke, amiért túl sok jogszabályt fogadnak el kormányrendelet formájában idézi a Krónika.ro-t a kitekintő.hu.

„Romániában háromnaponként fogadnak el kormányrendeletet, ami egyetlen másik országban sem fordul elő. Ezt a helyzetet rendezni kell, úgy, hogy egyszerűsítik a törvények parlamenti elfogadását” – jelentette ki a Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva az Európa Tanács alkotmányügyi szaktestületének elnöke. Rámutatott: a tervezett alkotmánymódosítás során ezt a kérdést is rendezni kell. „Ez nem csupán a jelenlegi kormánytöbbség problémája, a múltban is előfordult, hogy évente 100-130 sürgősségi kormányrendeletet fogadtak el. Idén is 92 volt már, ami túl sok” – hangoztatta Buquicchio. Kiemelte, a kormányrendeletek nagy számának az az oka, hogy túlságosan hosszadalmas a törvények parlamenti elfogadásának eljárása.

A szakértő azt is leszögezte, hogy amennyiben a kormány jövőre el akarja fogadtatni az alkotmánymódosítást, annak tervezetét még januárban el kell küldenie a Velencei Bizottságnak, hogy az előzetesen áttanulmányozhassa azt, és véleményt nyilváníthasson róla.

Az elmúlt évek belpolitikai válságai kapcsán Buquicchio úgy vélekedett, hogy az államfő hivatalából történő felfüggesztéséről nem a parlamentnek kellene döntenie, hanem a bíróságnak, és annak alapját nem a politikai, hanem a jogi felelősségnek kell képeznie. Buquicchio arra is kitért, hogy az alkotmányban növelni kell az igazságszolgáltatás függetlenségét, megjegyezte ugyanakkor, hogy bizonyos területeken már sikerült előrehaladást elérni: így a fiatal bírák már bizonyították függetlenségüket, és az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) tevékenységét is nagyra értékelik Európában.

A Velencei Bizottság az Európa Tanács (ET) független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve. 1990-ben jött létre, a közép- és kelet-európai rendszerváltások után, amikor sürgős alkotmányozási tanácsokra volt szüksége az új demokráciáknak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink