hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bankmonitor: a készpénz értékét felzabálja az infláció, de a bankköltségek is horror mértékben nőttek

  • adozona.hu

Az MNB statisztikái szerint 8575,8 milliárd forint készpénzt tartottak maguknál a magyarok 2024 júliusában. Ez az állomány szinte töretlenül emelkedett az elmúlt évben hónapról hónapra. Márpedig ennek komoly ára van, hiszen az infláció folyamatosan felzabálja a készpénz értékét is. A Bankmonitor számításai szerint ez a költség igen magas volt, mintegy 344 milliárd forintra rúgott az elmúlt évben.

A magyarok szeretik készpénzben tartani a pénzüket, ezt nagyon jól mutatja, hogy egyre több készpénz van a hazai gazdaságban. Ezt a trendet a 2022 ősze és 2023 nyara között látott magas inflációs környezet törte meg, de azóta újra növekedésnek indult. Sőt, a 2024. júliusi 8575,8 milliárd forintos állomány már bőven meghaladja a dinamikus áremelkedés előtt látott szintet.

Pedig igen jelentős „ára” van annak, hogy ennyi készpénzt tartunk, hiszen ez a pénz önmagában nem termel hozamot, ugyanakkor az infláció jelentősen csökkentheti annak vásárlóerejét. A Bankmonitor számításai alapján az elmúlt egy évben tartott készpénzállomány mintegy 344 milliárd forintot veszített az értékéből, ezt tekinthetjük a készpénztartás költségének is. 2024-ben a KSH adatai alapján 9 585 000 ember él Magyarországon, vagyis a készpénztartás költségéből minden magyarra 35 928 forint jut.

(A Bankmonitor a számítás során az adott hónap készpénzállományának vásárlóerejét az adott hónapban mért havi árváltozással korrigálta. Az így kapott havi értékvesztést összeadva jött ki a 344 milliárd forintos érték.)

Ez az átlag jól szemlélteti a készpénztartás óriási költségét, de természetesen egyéni szinten komoly eltérések lehetnek. Az MNB tanulmánya alapján készpénzt inkább az alacsony jövedelműek és az alacsonyabb iskolai végzettségűek tartanak. Ugyanakkor nem látni településméretre, életkorra vonatkozó szignifikáns eltérést. Vagyis megbukni látszik az a vélemény, hogy az idősebbek és a kisebb településen élők több készpénzt tartanak.

Természetesen számos oka lehet annak, hogy készpénzt tartanak a magyarok. De az egyértelműen látható, hogy az ide vonatkozó alaptétel megbukik: a magas infláció és hozamkörnyezet a készpénzállományt tartósan csökkentheti. Hazánkban ugyanis a visszaesés nem volt se jelentős, se tartós.

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a magyarok körében kialakult egy bizalmatlanság a bankok, pénzintézetek irányába. Illetve az MNB kutatása alapján a hazai pénzügyi szolgáltatások költségei is drasztikusan emelkedtek. (2001. és 2024. áprilisa között 280,1 százalékkal nőttek a díjak, ugyanez az emelkedés az euróövezetben 59,3 százalék volt.)

Ettől függetlenül nem szabad megfeledkezni arról, hogy a készpénztartásnak - különösen magas inflációs és hozamkörnyezetben – komoly ára van. Ugyan a pénzügyi szolgáltatások költsége is jelentősen emelkedett hazánkban, de még mindig találni igen kedvező feltételekkel bankszámlát, amivel ez díjtétel kezelhető szinten tartható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink