hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az MNB csökkentette az alapkamatot: olcsóbbak lesznek a hitelek?

  • adozona.hu

Fél év alatt több mint 4 százalékkal csökkentette az alapkamatot a jegybank, amelynek hatására júliustól alacsonyabb lesz a kötelező maximális teljes hiteldíj mutató a személyi kölcsönöknél, folyószámlahiteleknél, áruhiteleknél és hitelkártyáknál. A lakáskölcsönök önkéntes THM-plafonját azonban ez nem befolyásolja, ott már az is eredmény lenne, ha megtartanák a bankok a jelenlegit, olvasható a Bank360.hu honlapján megjelent elemzésben.

Törvényi kötelezettség alapján a hitelező pénzintézetek nem nyújthatnak olyan kölcsönt a fogyasztóknak, amelynek teljes hiteldíj mutatója (THM) hiteltípustól függően meghaladja a jegybanki alapkamat 24 vagy 39 százalékponttal növelt mértékét. Ez az érték jelenleg a személyi kölcsönöknél 35,5 százalék a 2023. december 1-jén érvényben lévő jegybanki alapkamat alapján. A THM-plafon félévente változhat, így a Magyar Nemzeti Bank elmúlt hat hónapban végrehajtott kamatcsökkentései júliustól fogják éreztetni a hatásukat. Tavaly december eleje óta az alapkamat 11,50 százalékról 7,25 százalékra esett.

Ez alapján 2024 második félévében a személyi kölcsönöknél a THM maximuma 31,25 százalék lehet a 2024. június 1-jén várhatóan érvényes jegybanki alapkamat szerint, amely addig már aligha változik. A jelenlegi piaci ajánlatok alapján a bankok nem mennek el a felső határig, a többségnél jelenleg 20 százalék alatti THM-mel lehet személyi kölcsönt felvenni, de találni 20–30 százaléknál magasabb díjjal kínált hiteleket is, főként a kisebb összegű kölcsönök között, figyelmeztetnek a Bank360.hu szakértői.

Vége az 50 százalék közelében kamatozó hitelkártya-tartozásoknak

Hitelkártyák, folyószámlahitelek, áruhitelek és kézizálog fedezete mellett nyújtott kölcsönök esetén a teljes hiteldíj mutató magasabb lehet, de nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat 39 százalékponttal növelt mértékét. Ezeknél a hiteltípusoknál jelenleg 50,5 százalék a maximum THM.

Júliustól ez a plafon 46,25 százalékra csökken, vagyis a jelenleg a törvényi maximum közelében hitelező pénzügyi szolgáltatóknak lejjebb kell menniük a kamatokkal. A legmagasabb költségekre általában a hitelkártyáknál és a záloghiteleknél számíthatunk, és ezek között találni is olyanokat, amelyek a jelenlegi THM-plafon közelében vannak, tehát legkésőbb júliustól mindenképpen csökkennek.

A személyi kölcsönöknél ugyan a ténylegesen alkalmazott THM-ek elmaradnak a törvényi plafontól, azonban az igénylők így is jóval magasabb hiteldíjakkal találkoznak, mint két éve, amikor még a 10 százalék alatti ajánlatok sem voltak ritkák a piacon, ma pedig még csak elvétve találhatunk olyan kölcsönt, ahol a THM nem haladja meg a 14 százalékot.

A jelenlegi és a júliustól érvényes maximum közötti különbséget figyelembe véve egymillió forintos, 60 hónapra felvett személyi kölcsön esetén több mint 160 ezer forint a különbség a teljes visszafizetendő összegben. Ennyivel lenne olcsóbb júliustól egy maximum THM-es hitel. A jelenlegi 35,5 százalékos THM-mel számolva a havi törlesztőrészlet közel 36 ezer forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 2,15 millió forint körül van. A júliustól élő új, 31,25 százalékos maximummal kalkulálva a havi törlesztőrészlet 33 ezer forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig közel 1,99 millió forint.

Ehhez képest a Bank360.hu hitelkalkulátora szerint jelenleg találhatunk ilyen összegű személyi kölcsönt 14 százalékos THM-mel is, 23 ezer forintos törlesztőrészlettel. A teljes visszafizetendő összeg ebben az esetben 1,37 millió forint, amely több mint 600 ezer forinttal kedvezőbb, mint a megengedett maximum esetén.

A maximum THM-től nem csökken a lakáshitelek kamatplafonja

A bankok ugyan tavaly október óta alkalmaznak egy THM-plafonként működő kamatplafont  a lakossági lakáscélú jelzáloghiteleknél is, ez azonban független a törvény által előírt maximum THM-től.

A kormány kérése alapján az új lakáshitelekre alkalmazott önkéntes THM-plafon 2024. januártól legfeljebb 7,3 százalék, ez azonban nem lesz alacsonyabb a jegybanki kamatcsökkentésektől, sőt a bankok már azt feszegetik, hogy meddig lehet tartani ezt a hosszú távú referenciahozamok növekedése után. Alacsonyabb lakáshitel-kamatokra tehát jó ideig nem számíthatnak az igénylők, akik annak is örülhetnek, ha a bankok nem drágítanak a jelzáloghiteleiken, amire már volt példa májusban. Ebben a piaci helyzetben kérte meg Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a bankokat szerdán, hogy a hozamemelkedés ellenére tartsák fenn a jelenlegi önkéntes THM-plafont június 30-áig – írják.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink