adozona.hu
Autóvásárlás vagy bérlés? Cégeknek ez éri meg jobban
//test-adozona.hu/altalanos/Autovasarlas_vagy_berles_Cegeknek_ez_eri_me_OMQ9SC
Autóvásárlás vagy bérlés? Cégeknek ez éri meg jobban
A 2020-as év ráébresztette a vállalatokat, hogy a legváratlanabb helyzetre is fel kell készülniük a túléléshez, illetve a versenyképesség megőrzéséhez. Ennek egyik kulcsa a szabadon felhasználható tőke növelése, ami nemcsak a likviditás megőrzése, hanem az üzletfejlesztési célok megvalósítása miatt is kiemelten fontos. A jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben ezért egy tartós beruházás, így például egy saját tulajdonú autó beszerzése óriási kockázatot jelenthet, hiszen a vásárlást vagy a hitelfelvételt követően a vállalat évekig nem fér hozzá a lekötött összeghez, ami megnehezíti a gyors üzleti reakciót. A flottakezelésben piacvezető LeasPlan összefoglalta, hogy milyen mértékű költségmegtakarítást érhetnek el a vállalatok a céges flottához kapcsolódóan, ha vásárlás helyett a tartós bérletet választják.
A céges flotta ügyeinek kiszervezése nem csupán könnyebbséget jelent a vállalatok mindennapjaiban, hanem számos pénzügyi előnyt is kínál az igénybe vevőnek mind adózás tekintetében, mind pedig a flottakezelő szakértelmének köszönhetően. Emellett pedig egy kiszámítható elemmel bővíti a munkáltatói juttatások körét, amely hosszú távon hozzájárulhat a munkavállalói elkötelezettség növeléséhez, ezáltal a cég sikereihez.
Szabályozásból fakadó pénzügyi előnyök
Az operatív lízing egyik legközismertebb pénzügyi előnye, hogy az autó finanszírozási költségét a lízingcég állja, és a lízingelő üzleti eredményeitől függően akár induló befizetés nélkül is hozzá lehet jutni a kiválasztott járműhöz. Így nincs szükség tőke lekötésére, mely ezáltal kamatozhat és beforgatható az alaptevékenységbe vagy üzletfejlesztési célokba. Ezen felül fontos induló kedvezményt jelent, hogy a flottakezelő visszaigényelheti az autó vételárának áfáját, így a lízingbevevő nettó beruházási értéken jut az autóhoz, míg vásárlás esetén a bruttó árat kellene megfizetnie.
Egy 2019-ben bevezetett jogszabályi változtatás tovább növeli az operatív lízing finanszírozási előnyeinek sorát. Mivel a tartós bérlettel a vállalat szolgáltatást vesz igénybe, a havi díj áfájának minimum 50 százaléka, de akár még ennél is nagyobb része visszaigényelhető, melyet az üzleti és a szabadidős felhasználás aránya határoz meg.
A tartós bérlettel így tervezhetővé válnak a flotta költségei az igénybe vevő cég számára, hiszen a futamidő alatt fix havi díjért cserébe sajátjaként használhatja az autót a tulajdonviszonnyal járó minden kötelesség és adminisztrációs teher nélkül. A magasabb maradványértéknek és az áfa-visszaigénylésnek köszönhetően pedig a cégek akár 35 százalékot is megtakaríthatnak az autóflottájuk finanszírozási költségein.
Szakértelem forintosítva
Az operatív lízinggel a cégek jelentős pénzügyi kedvezményekkel juthatnak hozzá a gépjárműhöz, ám egy autóba történő beruházásánál nem csupán a vételárat kell alapul venni. A várható maradványérték és az értékcsökkenés jelentősen befolyásolja az autó finanszírozásához kapcsolódó összes költséget. A LeasePlan a szerződéskötéskor magas, valós piaci és egyben garantált maradványértéket számít az autóra, mivel szakmai tapasztalatából és kapcsolatrendszeréből adódóan pontos becslést tud készíteni arra vonatkozóan, hogy milyen áron tudja majd eladni a járművet. Így tehát operatív lízing esetén az ügyfélnek nem kell aggódnia amiatt, hogy a futamidő végén mennyit fog érni az autó, és az értékcsökkenés mértéke is több mint 40 százalékkal alacsonyabb lehet, mint vásárlás esetén.
A finanszírozás mellett azonban érdemes az üzemeltetési költségeknek is utánaszámolni, amibe nem csak az üzemanyagköltség tartozik bele, habár sokszor hajlamosak vagyunk megfeledkezni a többi tételről. A karbantartáshoz és üzemeltetéshez kapcsolódó szolgáltatásoknak az értékét saját tulajdon esetén nem lehet pontosan megbecsülni, ám a vállalatok szakértelem és erőforrás hiányában jellemzően a lízingköltségek többszöröséért tudják csak elvégezni az üzemeltetést, az erre fordított munkaórák díjáról nem is beszélve. Az operatív lízing esetében a flottakezelő szerződött partnereinél már csak a volumenből fakadóan is jelentős kedvezményekkel szervizeli a flottába tartozó autókat, szerzi be a szükséges alkatrészeket és gumit vagy köti meg a kötelező biztosításokat.
Egy számla, rengeteg szolgáltatás
A szolgáltatáscsomagnak ezen felül olyan ún. kényelmi elemei is vannak, amelyekkel a vállalat számára egyszerűbbé és kiszámíthatóbbá válnak a céges flotta ügyei. A havi díj a karbantartás-, biztosítás- és a szervizügyintézés, valamint az adminisztráció költségei mellett magában foglalja többek között az Assistance szolgáltatást, a biztosítási és bírságügyintézést, az üzemanyagkártya-menedzsmentet és a csereautó-szolgáltatást is. Bármilyen váratlan esemény következik is tehát be, az nem jár extra ügyintézéssel, illetve költségekkel a cég számára. Akár néhány autóból, akár több száz gépjárműből áll a flotta, fontos, hogy a cégek a lehető legoptimálisabb szinten tartsák a költségeket és a céljaiknak leginkább megfelelő autót használják, amihez a havi díj részét képező flottatanácsadás segítséget nyújt. A flottakezelő bevonásából így a teljes cég profitál: a flottaügyekért felelős beosztottak szakértő segítséget kapnak az operatív ügyintézésben és az autóüzemeltetéshez kapcsolódó iparág útvesztőiben, míg az autókat használó alkalmazottak a mobilitásukat biztosító extra juttatásban részesülnek.
Végezetül pedig vegyük számításba azt is, hogy a tartós bérlet nemcsak a futamidő alatt könnyíti meg a cég életét az ügyintézési terhek átvállalásával, hanem a szerződés lejártakor is. Ilyenkor ugyanis a flottakezelő viseli az autó eladásának kockázatát és vállalja az értékesítéssel járó feladatok elvégzését. Így a járművet használó cégnek nem kell a további értékesítéssel foglalkoznia, elég csupán leadnia a kulcsot és átülni egy új autóba.
Hozzászólások (0)