hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átlagosan 31 millió forintért keltek el az ingatlanok idén

  • adozona.hu

Magyarországon átlagosan 31 millió forintos áron keltek el az ingatlanok 2021-ben, ami csaknem 10 százalékos emelkedés az előző évhez képest – közölte a saját adatai alapján a Duna House.

A teljes országos értékesítési adatok alapján idén a paneleket 410 ezer, a téglalakásokat 570 ezer, a házakat pedig 310 ezer forintos átlagos négyzetméteráron lehetett megvásárolni. Az újépítésű ingatlanok fajlagos átlagára csaknem 650 ezer forint volt. 

Eladói részről a tulajdonosok közel negyede a nagyobb ingatlanba költözés miatt vált meg lakásától, 15 százalékuk örökségét értékesítette, 14 százalékuk pedig inkább kisebb lakásra váltott. Vevői oldalról a legfőbb motiváció a befektetési célú vásárlás és a nagyobb lakásba költözés volt, amit az első lakás megszerzése követett.

A Duna House tranzakciós adatai alapján idén egy fővárosi I. kerületi, 404 négyzetméteres ház volt a legdrágább lakóingatlan, amelyet 700 millió forintért vásároltak meg. A skála másik végén a kistelepüléseken található, felújítandó vályogházak szerepeltek, 1-3 millió forintos értékben.

A közlemény szerint az ingatlanok 2 százalékáért fizettek az új tulajdonosok több mint 100 millió forintot, míg 36 százalékukat 20 millió forint alatt tudták megszerezni a vevők. Országosan az adásvételek majdnem 3 százalékánál a négyzetméterár meghaladta az 1 millió forintot, de a fővárosban ez az arány már 10 százalék felett volt. 

A legnagyobb alapterülettel egy 960 négyzetméteres, gyenesdiási panzió szerepelt az ingatlanközvetítő hálózat adatbázisában, míg a legkisebb címet egy 9 négyzetméteres, angyalföldi minigarzon nyerte el.

Az értékesítési időt tekintve az ország minden részén átlagosan 2,5-5 hónapot kellett várni egy-egy tranzakció zárásához, ám az ingatlanok csaknem 4 százalékára már egy héten belül megtalálták a vevőt.

Arra is kitértek, hogy idén a Duna House által értékesített, legidősebb ingatlan egy 150 éves, a Teleki-család által épített budai házban lévő lakás volt, amit egy 120 éves vidéki családi ház követett. Az árkülönbség itt is jelentős volt: a vidéki családi házért 8 millió forintot fizettek, míg a budai lakásért majdnem 50 millió forintot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink