hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átállás az ökológiai gazdálkodásra: jövőre a támogatásokban is megmutatkozik

  • adozona.hu

A jövőre induló agrárpályázatok minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak majd az ökológiai gazdálkodást vállaló termelőknek, ami megfelel az unió azon célkitűzésének, hogy a termőterületek negyedén biogazdálkodás folyjon 2030-ra ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke. Újdonság, hogy az ökológiai gazdálkodást választó gazdák nemcsak többletpontokra és speciális, nekik szóló pályázatokra számíthatnak, hanem több vidékfejlesztési programban emelt összegű támogatásokra is.

A kormány és az unió is hosszú évek óta elkötelezett a biogazdálkodás, és tágabb értelemben az agrárium növekvő fenntarthatósága mellett, ami a pályázati rendszer és -szemlélet fejlődésében is megmutatkozik. Az ökológiai gazdálkodókat, a bioművelést, -tartást vállalókat eddig is pluszpontszámok és egyéb kedvezmények illették meg a pályázatok során, de a 2024-ben megjelenő agrárpályázatok esetében ez a kedvezményrendszer várhatóan tovább bővül ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke, címzetes egyetemi docens. A jövőben az ökogazdálkodók, vagy az átállást vállalók nemcsak pluszpontokat kapnak a pályázatok elbírálása során, de a konkrét támogatási összegek is magasabbak lesznek azoknál, akik fenntartható és minősített ökogazdálkodást folytatnak.

Mint ismert, az EU célként jelölte meg, hogy 2030-ra ökológiai gazdálkodás alá vonják az uniós országok termőterületeinek 25 százalékát. Ennek megfelelően természetes, hogy a célhoz eszközöket, forrásokat is rendel az Unió és az érintett tagállamok, köztük Magyarország Kormánya is. A következő hét évre ez egy nagyon komoly vállalás, hiszen jelenleg csak Ausztria felel meg ennek a célkitűzésnek. Az uniós országok átlagában a bioművelés aránya az összes termőföldhöz képest valamivel több, mint 10 százalék, bár majdnem minden országban, köztük hazánkban is, dinamikusan növekszik.

A cél eléréséhez tehát az edukáció és a kedvező piaci viszonyok mellett a korábbinál is komolyabb támogatásokra lehet szükség, amit úgy tűnik, hogy a döntéshozók is beláttak, és át is ültetnek a gyakorlatba. A támogatás nem csak azért fontos, hogy a gazdák motiváltabbak legyenek az átállásra, az ehhez szükséges új ismeretek, gyakorlatok elsajátítására. A forrásokra azért is szükség van, mert maga az átállás a konvencionális gazdálkodásról az ökotermelésre évekig tart, amely évek alatt a biotermelés megnövekedett költségei és kockázatai már jelentkeznek, de az ökológiai termékek magasabb értékesítési áraira, csak a tanúsítvány megszerzése után számíthatnak a termelők. ‒ mutatott rá a szakember.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink