adozona.hu
Ápolási díj: lesz, akinél emelkedik
//test-adozona.hu/altalanos/Apolasi_dij_lesz_akinel_emelkedik_0YWWTH
Ápolási díj: lesz, akinél emelkedik
Kiemelt ápolási díjat kapnának 2014-től a súlyosan egészségkárosodott, önellátásra nem vagy csak segítséggel képes embereket ápoló hozzátartozók, mások ápolási díja a mostaninál differenciáltabb lenne, ha az Országgyűlés elfogadja az erre vonatkozó módosítási javaslatokat.
Az ápolási díj elsősorban az állandó és tartós gondozásra szoruló súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg 18 év alatt személyek szempontjából fontos. Emellett azonban az őket ápoló hozzátartozó számára is gyakran az egyetlen alternatívát (jövedelemforrást) jelenti a munkanélküliség vagy éppen a családtag ápolásával összeegyezhetetlen munkavállalás helyett.
Ebből következően széles érdeklődésre tarthatnak számot a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (Szoc. tv.) ápolási díjjal kapcsolatos várható módosításai (az erre irányuló javaslat a Magyarország 2014. évi központi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló T/12513. számú törvényjavaslat 10. szakaszában található).
Az ápolási díjra vonatkozó alapvető szabályok nem módosulnak, a törvényjavaslat inkább csak pontosítja, illetve meghatározza az egyes hatóságok által megállapítandó ápolási díj elnevezését, ugyanakkor bevezeti a kiemelt ápolási díj fogalmát és a jelenleginél jobban differenciálja a díj havi összegét.
Az ápolási díj alapösszege jelenleg havi 29 500 forint, és a havi ápolási díj az ápolt hozzátartozó egészségkárosodásától függően az alapösszeg 80 százaléka, 100 százaléka, vagy 130 százaléka lehet. Ezt a magasnak egyáltalán nem mondható díjat 10 százalékos nyugdíjjárulék terheli (jelenleg és a jövőben is), igaz, cserébe az ápolási díjban részesülő szolgálati időt szerez (egészségügyi szolgáltatásra az úgynevezett nemzeti kockázatközösség részeseként jogosult). Az említett havi alapösszeg a 2014. évre vonatkozó költségvetési törvény tervezetének (T/12415.) 56. § (7) bekezdés értelmében várhatóan jövőre is változatlan marad.
Ezek után vegyük sorra, hogy a módosított Szoc. tv. milyen jogcímeken tenné lehetővé az ápolási díj igénylését. A jelenlegi három helyett összesen négyféle ápolási díj, azok mértéke pedig az alapösszeg 80-100-150-180 százaléka lenne.
Szoc. tv. 43/B (1) bekezdése alapján – új elnevezése szerint – méltányossági ápolási díjat továbbra is az önkormányzat képviselő testülete állapítaná meg változatlanul az éves központi költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 80 százalékának megfelelő mértékben annak, aki 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi és megfelel az erre vonatkozó önkormányzati rendeletben rögzített feltételeknek.
Változatlanul a járási hivatal állapítja majd meg a Szoc. tv. 41. § (1) bekezdése szerinti ápolási díjat (ennek havi összege megegyezik költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 100 százalékával) annak a hozzátartozónak, állandó és tartós gondozásra szoruló
• súlyosan fogyatékos, vagy
• tartósan beteg 18 év alatti
személy gondozását, ápolását végzi.
Ugyancsak a járási hivatal állapíthatná meg a Szoc. tv. 43. §-a értelmében a kiemelt ápolási díjra való jogosultságot annak, aki olyan hozzátartozójának a gondozását ápolását végzi
• aki a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján a megváltozott munkaképességű személyek ellátásról szóló 2011. évi CXCI. törvény 3. § (2) bekezdés b) bd) alpontja szerinti („egészségkárosodása jelentős, és önellátásra nem vagy csak segítséggel képes”) minősítési kategóriába sorolt vagy
• aki után a betegségére vagy fogyatékosságára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak.
Ebben az esetben az ápolási díj havi összege megegyezik a költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 180 százalékával. A kiemelt ápolási díj új kategória, amely a legsúlyosabb egészségállapotú hozzátartozók ápolása esetén nyújtana az eddigieknél 30 százalékponttal magasabb ellátást.
És végül az Szoc. tv. 43/A § (1) bekezdése szerint a járási hivatal a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző, de a kiemelt ápolási díjra való jogosultság feltételeinek meg nem felelő személy kérelmére emelt összegű ápolási díjat állapíthat majd meg. Ennek mértéke a költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 150 százaléka lesz.
Hozzászólások (1)
Aki olyan rokont, családtagot, hozzátartozót gondoz, ápol, aki teljesen magatehetetlen, fekvőbeteggé vált, annak munkaviszonyként kellene elismerni az ápolását! Munkaviszonyként, minimálbérrel legalább díjazni kellene az ápolási munkáját! Hiszen kiváltja a kórházi ápolási munkákat, sőt minden háztartási munkát is felvállal! A saját életvitelét, munkavállalását is feladja, hiszen ilyen felelősségteljes fizikai, anyagi, szellemi munkát nem sok ember vállal magára, csak nagyon kevesen!
Ezért a Magyar Államnak ezt teljes mértékben anyagilag is támogatnia kellene!
Nem csak pár ezer ft emeléssel, hanem teljes munkaviszonyként elismerve azt!
Hiszen a diabetikus, gyógytornász, házvezetőnő, sebkötöző, nővéri, szakgondozói munkát is egyszemélyben látja el! Ezzel olyan munkát vállal fel magára, ami anyagi és fizikai, szellemi, pszichikai megterhelést jelent a nap 24 órájában!
Ezt a munkát nem akarja még mindíg elismerni kellő képen a Magyar Állam törvényhozóik! Vajon miért? Hiszen ingyen senki sem vállalja át az otthoni ápolók helyett a munkákat!
Gondolják csak végig, mennyi éve várják már az otthoni ápolók, hogy valami változás történjen ezen a téren! De még mindíg a legrosszabbul díjazott munka ez! És csak szolgálati időnek veszik, nem munkaviszonynak! Annak ellenére, hogy tudniuk kell, hogy egy súlyosan mozgáskorlátozott, fekvő beteg ember mellett, nincs olyan munkalehetőség, amit otthon lehetne végezni, úgy, hogy közbe betegre is oda kell figyelni egész nap!
Mikor lesz elismerve ugyanolyan munkának ez a kőkeményen embert próbáló munkavégzés, mint pl. a nevelőszülői munka, ahol munkaviszonyként számít a munkavégzés, nem kell hozzá beteg embert ápolni, nem kell feladni az egész életvitelét a nevelőszülőnek! Nincs bezárva egy lakásba egész nap a beteg ápolási feladataihoz!
Akik döntenek az ápolók helyett a sorsunkról, azoknak kellene ezt végig csinálniuk, hatékony anyagi és fizikai, társadalmi segítség nélkül!
Hogy végre rájöjjenek, hogy mennyire alul becsülik, alul díjazzák ezt a minden kórházi, szociális intézményt, betegszolgálatot, dédiszittert kiváltó munkát!
2014.01.13.