hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Anyasági támogatás, családi pótlék, gyes: kerülje el az igénylési buktatókat!

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyermek születése után a legtöbb család anyasági támogatásban, családi pótlékban, gyermekgondozást segítő ellátás, vagyis gyesben részesülhet. Ismertetjük, hogyan igényelhetők ezek az ellátások, illetve milyen buktatókra kell figyelni.

A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény rendelkezik a családtámogatási ellátások jogosultsági feltételeiről. Mindhárom ellátás alanyi jogon jár, biztosítási jogviszonytól és jövedelemtől függetlenül.

Az anyasági ellátás egyszeri juttatás, ehhez szükséges, hogy a kismama legalább négyszer (koraszületés esetén legalább egyszer) megjelenjen terhesgondozáson. Az igényléshez a kitöltött kérelmen, a személy azonosításához szükséges iraton kívül szükséges a négyszeri terhesgondozáson való részvételről igazolás is, amelyet a szülész-nőgyógyász, szülésznő vagy a védőnő állít ki. Nem minden kormányhivatal fogadja el azt az igazolást, amelyen csak a jogszabályi hivatkozás szerepel, mely szerint igazolja az orvos, hogy legalább négyszer megjelent terhesgondozáson a kismama. Egyes kormányhivatalok azt kérik, hogy legyen konkrétan kiírva, hogy például tízszer jelent meg a terhesgondozáson az anyasági támogatást igénylő. Érdemes egyeztetni előtte a lakhely szerint illetékes kormányhivatallal, hogy később ne kérjenek be hiánypótlásként újabb igazolást.

A családi kedvezmény kiszámításához használja bér- és kedvezménykalkulátorunkat!

A családi pótlékot bármelyik szülő igényelheti, és az igényléskor fontos tudni, hogy ugyanazon gyermek után csak az egyik szülő veheti igénybe, tehát megosztani nem lehet. Megosztás csak abban az esetben lehetséges, ha a szülők külön élnek, de a gyermeküket felváltva nevelik – például egyik héten az apánál, másik héten az anyánál lakik a gyermek. Közös nyilatkozatot kell tenniük, hogy a gyermeket felváltva saját háztartásukban nevelik, és így 50-50 százalékban igényelhetik a családi pótlékot.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mi szükséges a tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos gyermek neveléséhez kapható magasabb összegű családi pótlék, továbbá a gyes igényléséhez, valamint hol és hogyan intézhetők a családtámogatási ügyek! 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink