hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amerika: 30 százalékos adó külföldi kifizetésekre

  • MTI

Az eddig bevezetett, célzott nyugati szankcióknál keményebb csapást jelent az orosz bankokra nézve az a júliusban hatályba lépő amerikai törvény, amelynek értelmében az amerikai pénzintézetek kötelesek lesznek 30 százalékos adót levonni a külföldi bankoknak járó kifizetésekből, ha azok nem osztják meg az amerikai adóhivatallal (IRS) az amerikai számlatulajdonosaik adatait.


A kongresszus jóval az ukrán válság előtt, még 2010-ben szavazta meg a külföldi számlára vonatkozó adózási törvényt (FATCA). Ennek célja az volt, hogy a külföldi bankokat, a kemény retorzió kilátásba helyezésével, az amerikai számlatulajdonosaik adatainak kiszolgáltatására késztesse. A július 1-jétől érvényes jogszabály értelmében azok az idegen bankok, amelyek amerikai értékpapírokat vásárolnak, 30 százalékot veszítenek a nekik járó osztalék- és kamatkifizetésekből. A szabályt az állam- és magánkötvények, valamint részvények esetében is érvényesíteni kell majd.

Hétfőn járt le a határideje annak, hogy az amerikai pénzügyi tárca összeállítsa azoknak a külföldi bankoknak a listáját, amelyek mentesülnek majd a tetemes adótétel alól. Ezt júniusban hozzák nyilvánosságra.

Washingtonnak több mint félszáz országgal - köztük a saját szigorú banktitok-szabályozásából sokat profitáló Svájccal és a Kajmán-szigetekkel - sikerült megállapodnia. Az orosz kormánnyal azonban az amerikai pénzügyminisztérium - a Krím félsziget orosz elcsatolása miatt - márciusban megszakította az információmegosztásról folytatott tárgyalásokat.

Az amerikai bankbetétesekre vonatkozó információknak az IRS-hez kell befutniuk a bankoktól, ám mivel az egyes országokban érvényben lévő banktitoktörvények értelmében a pénzintézetek külföldi hatóságoknak közvetlenül nem szolgáltathatnak ki adatokat, az azok átadására vonatkozó jogi részleteket a kormányok képviselői egyeztették.

Az amerikai pénzügyminisztérium az erről folytatott egyezkedést függesztette fel Oroszország esetében. Az orosz bankoknak július 1-jéig elvileg még mindig lenne rá idejük, hogy közvetlenül ők szolgáltassák ki az esetleges amerikai számlatulajdonosaik adatait az IRS-nek, ám ezt a banktitokra vonatkozó otthoni előírásaik nem teszik lehetővé.

A FATCA úgy rendelkezik, hogy ha az amerikai bankok elmulasztják a kifizetésekből levonni a 30 százalékos adót, akkor azért őket vonják majd anyagilag felelősségre. Néhány korábban vásárolt értékpapírra a most bevezetendő plusz adó nem vonatkozik, de ez a kivétel sem érvényes a júliusig megejtett összes befektetésre.

A szabályozás 2017-től szigorodik és tovább nő az elvonás.
OLVASSA EL A TÉMÁBAN KORÁBBAN MEGJELENT CIKKEINKET IS!
http://adozona.hu/altalanos/Szemorvos_szenator_gatolja_a_magyaramerikai_Q5H1OD
http://adozona.hu/altalanos/Magyaramerikai_adougyi_informaciocsere_az_N_DS3XMF

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink