hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Akiknek meg sem kottyant a válság

  • Muck Tibor

A legnagyobb adózott eredményű hazai vállalatok többsége tavaly már nagyobb nyereségről adott számot, mint 2008-ban, nem kis részük pedig jóval nagyobbról. Folytatjuk a HVG 2013. november 16-ai számában megjelent TOP 500 című összeállítás közlését.

Vannak, akiknek meg se kottyant a válság – derül ki a HVG eredményrangsorában szereplő cégek négyéves teljesítményét számba vevő táblázatból. Mivel a bajok 2008 őszén kezdődtek, és beletelt néhány hónapba, amíg a magyarországi cégek üzletmenetében is megmutatkozott a hatásuk, annak az évnek az adatai tekinthetők az utolsó „békeévi” produktumnak, az azóta történt elmozduláson tehát lemérhető, ki mint vészelte át az eddigi nehéz esztendőket. Az ötszáz legnagyobb eredményű vállalat közül 442-nek az adatait vetettük össze a négy évvel korábbiakkal, mivel a többiek csak 2008-ban vagy még később jöttek létre, illetve időközben más cégbe olvadtak, szétváltak, illetve átalakultak. Ebből a 442 toplistás vállalatból 346 ért el nagyobb eredményt tavaly, mint 2008-ban: 154 több mint megduplázta, 98 ennél kisebb mértékben növelte 2008-as nyereségét, 94 pedig korábbi veszteségét fordította pluszba.

Ezekből a remek arányokból természetesen nem szabad arra következtetni, hogy a magyarországi cégek zöme végleges győzelmet aratott volna a válság felett. Elsősorban azért nem, mert a toplistán szereplő vállalkozások egy elit klub tagjai, eredményességük sokkal jobb az átlagosnál. De az is óvatosságra inthet, hogy még a 346 bajnok között is csupán 168 olyat találunk, amelyiknek már a 2011-es nyeresége is magasabb volt a 2008-asnál, a 2012-es pedig mindkettőt meghaladta, három év adatai alapján is magabiztosan, egyenletesen nőtt az eredménye.

Az egyenletes növekedéshez nem ragaszkodtunk, más módon azonban érdemes volt szűkíteni a kört, amikor elkészítettük a HVG válságállósági rangsorát. A 442 összehasonlítható eredményű vállalat közül kihagytuk azt a tizenhármat, amelynek 2008-as árbevétele még a tizede sem volt a 2012-esnek – ez ugyanis azt jelzi, hogy tevékenységük csak a bázisév után futott fel, és valószínűleg az eredményük látványos növekedését is ez magyarázza. Annak a nyolc cégnek az adatait sem vettük figyelembe, amelyek úgy növelték a nyereségüket, hogy közben a forgalmuk kevesebb mint tizedére csökkent – valószínűleg annak jeleként, hogy időközben alapvetően megváltozott a tevékenységük, emiatt az ő friss számaik sem mérhetők a négy évvel korábbiakhoz. Az előbbi megfontolás alapján nem került be a százas rangsorba például az SE-CEE Schneider Electric Kft., amely a 33. helyen áll az ötszázas toplistán, és így maradt ki a felcsúti polgármester néhány év alatt nagyra nőtt cége, az eredményrangsor 319. helyére feltört Mészáros és Mészáros Kft. is. A másikfajta szűkítésnek esett áldozatul egyebek közt az EMFESZ Kft., noha a kalandos történetű gázkereskedő cég a 7. helyen pompázik a 2012-ben a legnagyobb eredményt elért vállalkozások ötszázas rangsorában.

A négyéves eredménynövekedést regisztráló válságállósági rangsor dobogóját – a sok egyéb mellett a „keleti nyitás politikáját” is meghirdető Orbán-kormány ténykedésétől függetlenül – három távol-keleti kötődésű vállalat foglalja el. Az első helyen az ötszázas toplistát is vezető Corning Hungary Adatfeldolgozó Kft. áll; a budapesti könyvelőcég egy amerikai iparvállalat érdekeltsége, de a dél-koreai leányvállalatától kapott osztaléknak köszönheti óriásnyereségét (a Corningról és az EMFESZ-ről lásd Műugrás című írásunkat). A második helyen álló, 2008-ra súlyosan eladósodott BorsodChem Zrt.-nek előbb csak mentőhitelt nyújtott, majd meg is vásárolta és felfuttatta a kínai Wanhua Group, amely európai terjeszkedése bástyájának szánja a kazincbarcikai gyárat. A BorsodChem, nem függetlenül az abban az évben 123 milliárd forintot felemésztő beruházásaitól, 2011-ben még veszteséggel zárt, a dobogó harmadik helyén álló, termelését 2007 nyarán kezdő dél-koreai Hankook Tire Magyarország Kft. viszont évről évre dinamikusan növelte rácalmási autógumigyárának árbevételét és nyereségét.
A negyedik helyre a nagyfogyasztóknak gázt áruló Mol Energiakereskedő Zrt. futott be, amelyben egyébként már csak kétötödös tulajdona van az alapítójának. Maga az árbevételi rangsorokat kimozdíthatatlanul vezető Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. itt csupán a 14. helyig jutott négy év alatt 15 milliárd forintos eredménynövekedéssel, de az energiaszolgáltatókat sújtó válságadó nélkül közvetlenül egykori cégleánya nyomában lenne, 45 milliárdos növekménnyel. Az árbevételi ezüstérmes Audi Motor Hungaria Kft. viszont a vesztesek között szerénykedik nyereségének 40 milliárdos csökkenésével, ám ennek hátterében az áll, hogy 2012-ben a győri cég 285 milliárd forintot fordított bővítésre.
A százas rangsorban szembeszökően sok, 22 energiacég van – ez azért is figyelemre méltó, mivel a teljes lista 421 tagja között csupán feleekkora, 11 százalékos az arányuk. Örülhetnek a rezsicsökkentés körül tüsténkedő politikusok annak az adatnak, hogy e 22 cég négy év alatt majdnem megduplázta, 267-ről 526 milliárd forintra hizlalta együttes nyereségét, de a teljes lista 48 céges energetikai csapata is jó 70 százalékos növekedésről számolt be. Ám akár a 22, akár a 48 vállalat adatait összegezzük, ez a látványos növekedés csupán arra volt elég, hogy árbevétel-arányos nyereségük 4-ről 6 százalékosra emelkedjen, ez pedig az ötödik legkisebb arány a listán képviselt 16 ágazaté közül (arról most nem beszélve, hogy az árak kordában tartásának valóban a választások előttre időzített, körülményektől függetlenül egységes csökkentés-e a leghasznosabb módja).
A második legnagyobb csoport a szolgáltatóké, ám ők számosságukhoz képest inkább alulreprezentáltak, a 106-ból csupán 19-nek a neve került fel a százas listára. A harmadik pedig a vegy- és gumiipar 20-ból 11 bejutóval, jelezve, hogy az ágazatból korántsem csak a BorsodChem és a Hankook tett ki magáért. Igaz, a számok alapján a virágkorát élő iparág cégeinek volt honnan előrelépniük: tizenegyük közül hat veszteséges volt 2008-ban.
Három olyan ágazat van, amelynek csupán egy-egy reprezentánsa tudta beverekedni magát az első százba. A kiskereskedelem és a könnyűipar kilenc-kilenc cége közül csak a Dunafin Kft.-nek (a 76. helyen), illetve a Müller Drogéria Magyarország Bt.-nek (42.) sikerült ez a bravúr, a 15 építőipari vállalat közül pedig egyedül a nyereségét megnégyszerező Közgép Zrt.-nek (93.).
Ezúttal a toplistán 301-400. közötti helyezést elérő cégek fontosabb adatait közöljük.
301-350.:http://bit.ly/I7yV9A
351-400.:http://bit.ly/I42Fnv
A TOP 500-ról közölt cikkeinket elolvashatja ITT és ITT, továbbá ITT.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink