hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Aki tuti megússza, hogy online pénztárgépet kelljen használnia?

  • adozona.hu

Szálláshely szolgáltatásnál minden esetben számlát adunk, mivel ismerjük az igénybevevő adatait. Ez esetben kötelező-e a pénztárgép? Önkormányzat részére beszedett idegenforgalmi adóról milyen bizonylatot kell adni? Katában része-e a bevételnek az önkormányzat részére beszedett idegenforgalmi adó? Olvasónk kérdéseire Szolnoki Béla szakértőnk válaszolt.

A kérdésben szereplő problémára természetesen csak a tényállás teljes körű ismerete mellett adható egzakt válasz. Először is érdemes tisztázni, mi áll a vonatkozó jogszabályban.

Az áfatörvény 166. § (1) bekezdése alapján abban az esetben, ha az adóalany a kézpénzes forgalomban [a 165. § (1) bekezdésének b) pontja szerint] mentesül a számla-kibocsátási kötelezettség alól, köteles a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője részére nyugta kibocsátásáról gondoskodni. Azonban a törvény 166. § (2) bekezdése alapján nyugta helyett az adóalany számla kibocsátásáról is gondoskodhat, mely esetben mentesül a rendeletben előírt gépi kiállítású nyugta-kibocsátási kötelezettség [178. § (1) bekezdése] alól.

A készpénzes forgalomban, nem adóalanynak történő értékesítés esetében nem biztos, hogy a vásárló meg kívánja adni a szükséges vevői adatokat, melynek hiányában a számla-kibocsátás meghiúsulhat. Ennek következtében a nyugtaadási kötelezettség fennáll. Amennyiben az adóalany egyébként gépi nyugtaadásra lenne kötelezett a rendeletben meghatározott tevékenységére tekintettel, akkor a pénztárgép alkalmazására szükség lehet, ezért a gépi nyugtaadási kötelezettség teljesítése érdekében arra célszerű mégis felkészülni.

Felmerülhet adott esetben, hogy az adóalany azzal kíván mentesülni a gépi nyugtaadás kötelezettsége alól, hogy tervei szerint minden értékesítésről számlát adna, és amelyik vásárló nem adja meg az adatait a számla kiállításához, azt nem szolgálná ki, esetleg ezt figyelmeztetésként az üzletében jelezné is. Ez a „megoldás” viszont fogyasztóvédelmi szempontból vethet fel aggályokat (egyenlő bánásmód szabályainak megsértése merülhet fel).

A példabeli esetben az előző általános összefüggések kevéssé érvényesek, mivel idegenforgalmi adót is kell a vendég után fizetni, így, ha ismertek a számlakészítés adatai, akkor mentesülni lehet a pénztárgép alól. Ebben az esetben arra kell felkészülni, hogy egy nevét meg nem adni akaró revizornál is be kell bizonyítani a fenti eljárás helyességét és működőképességét.

A helyi idegenforgalmi adó összegéről és átvételéről az adóalany (vendég) részére bizonylatot állít ki a szállásadó. Ez a bizonylat lehet maga a számla is, ha abban külön feltüntetik az idegenforgalmi adót.

A kata esetében a bevétel fogalmát ugyan tágan határozza meg a törvény 2. §. 12. pontja, de véleményem szerint ennek nem része az az adó, amely nem a beszedő bevétele. Ez a következőkből vezethető le: idegenforgalmi adókötelezettség terheli azt a magánszemélyt, aki nem állandó lakosként az önkormányzat illetékességi területén legalább egy vendégéjszakát tölt el.

Az adóköteles tevékenység sajátosságaihoz igazodó jogszabályok vonatkoznak az idegenforgalmi adó érvényesítésére, mivel a tartózkodási idő (vendégéjszaka) utáni idegenforgalmi adót az úgynevezett adóbeszedésre kötelezett (például az üzemeltető, az üdülőt fenntartó szerv, a helyiség tulajdonosa, a rendelkezni jogosult) szedi be. A helyi idegenforgalmi adó összegéről és átvételéről az adóalany részére bizonylatot állít ki. A beszedésre kötelezettnek a megállapított adót akkor is be kell fizetnie, ha azt elmulasztotta beszedni.

Másik olvasónk egy tűzvédelmi feladatokkal foglalkozó (tanácsadás, tűzvédelmi rendszerek felülvizsgálata, szakértés) kft. pénztárgép-használati kötelezettségével kapcsolatban kért segítséget. A cég tűzoltó készülékek cseréjével is foglalkozik, ha azokról az ellenőrzéskor kiderül, hogy selejtesek. Körülbelül évi 120 darab tűzoltó készülék cseréjét bonyolítja, ebből körülbelül 250 ezer forintot bevétele származik. A tevékenységei között szerepel a 4778 TEÁOR kód. Ez alapján a kft.-nek kötelező az online pénztárgép használata?

A vonatkozó rendelet szerint nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag pénztárgéppel tehetnek eleget az egyes – 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08 47.1-47.7 és 47.91 szerinti – kiskereskedelmi üzletek és adózók. A felsorolásba a kérdező is beletartozik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink