hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Aggasztó adatok: ennyi pénzt vittek ki a cégekből

  • HVG

Miközben az ötszáz legnagyobb eredményű cég együttes nyeresége 2012-ben viharos tempóban, egy év alatt közel másfélszeresére emelkedett, a saját tőkéjük mindössze 1,3 százalékkal lett nagyobb. Folytatjuk a HVG 2013. november 16-ai számában megjelent TOP 500 című összeállítás közlését.

Több mint 3 ezermilliárd forintos adózott nyereségéből a félezer eredményrekorder csak 261 milliárddal növelte a tőkéjét, azaz csupán az eredmény 8 százalékát hagyta benn a vállalkozásban, a túlnyomó részt a tulajdonosok kivették osztalékként.

Persze minden befektető azért tesz pénzt egy cégbe, hogy az eredménynek hasznát lássa. Ha azonban jó esély van rá, hogy ugyanoda visszaforgatva a pénz még több hasznot termel, akkor igyekszik a lehető legkevesebbet kivenni osztalékként, hogy minél több maradjon az üzlet felpörgetésére.

A HVG ötszázas toplistája már elég nagy merítés ahhoz, hogy összesített adatai a magyar gazdaságban zajló folyamatokat is tükrözzék. Azt, hogy a tőkefelhalmozás tekintetében ez a tükör riasztó képet mutat, még az eredményrekorderek csapatának változékonyságára sem lehet ráfogni. Merthogy nem csupán az eredményrangsorban szereplők – akiknek a kétötöde ebben az évben is kicserélődött – adatai aggasztóak; a sokkal stabilabb árbevételi toplista félezer vállalatánál még rosszabb a helyzet. Az ötszáz legnagyobb magyarországi cég, bár az eredményrekordereknél sokkal szerényebb arányban, ugyancsak növelni tudta nyereségét: egy év alatt 1,6 ezermilliárd forinttal. Ebből azonban ők olyannyira nem emelték a saját tőkéjüket, hogy az egyenesen csökkent, együttesen 523 milliárd forinttal.

Természetesen lehet azt mondani, hogy ez nem függ össze a magyar kormány gazdaságpolitikájával. Való igaz, hogy a tőkenövelésről vagy -kivonásról szóló döntéseket nem kizárólag az adott vállalkozás üzleti környezete határozza meg, hiszen a tulajdonosnak össze kell hangolnia különböző érdekeltségeinek finanszírozását; ha például máshol különösen jó befektetés kínálkozik, akkor oda csoportosítja az eszközeit. Nem valószínű azonban, hogy az ötszáz legnagyobb vállalat nagy részénél egyszerre ez történt volna. Ábránkból mindenesetre az derül ki, hogy az aktuális top ötszáz tagjainak együttes saját tőkéje a válság kitörése óta minden évben emelkedett, 2012-ben viszont csökkent. Ez bizony trendforduló, és nem éppen az a fajta, amilyet a kormányzati illetékesek újra meg újra ígérnek.
Ezúttal a toplistán 201-300. közötti helyezést elérő cégek fontosabb adatait közöljük.
201-250.: http://bit.ly/17OqI5I
251-300.: http://bit.ly/1i1qj4j
Olvassa el az összeállítás korábban közölt cikkeit is ITT és ITT.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink