hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adószakértő a NAV új ellenőrzési elképzeléseiről

  • adozona.hu

Gazdaság fehérítése, adócsalások visszaszorítása, önkéntes jogkövetésre ösztönzés, a versenysemlegesség fenntartása – ezen a négy pilléren nyugszanak majd a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellenőrzései az elkövetkezendő évben, hangsúlyozza ki a NAV nyilvánosságra hozott ellenőrzési útmutatója. Fontos újdonság, hogy differenciáltan kezeli az adózókat: súlyosabb szankcióra számíthatnak az adóelkerülők, ugyanakkor az apróbb hibák elkövetőit méltányosabb elbírálásban részesülnek.

„Jelentős és pozitív előrelépés ez az új típusú szemlélet, azonban a gyakorlatban ez nem fog lényeges változást jelenteni vizsgálatok lefolytatása során. Csak az adóvizsgálat végén derül ugyanis ki, hogy „jó vagy rossz” az adózó, ehhez pedig – a megkülönböztetés tilalma alapelvének megfelelően – mindenkit ugyanolyan alaposan meg kell vizsgálni” – hívja fel a figyelmet Dr. Réczei Géza, a Winkler, Barna és Társai Ügyvédi Iroda adószakértő ügyvédje.

Továbbra is fontos törekvés lesz azoknak az adózóknak a fokozott kontrollja, akiknél alaposan feltehető, hogy megalakulásuk, illetőleg működésük egyedüli célja az adó megfizetésének elkerülése. Velük szemben fokozott adóhatósági felügyelet lesz elrendelhető, szükség esetén az adószám felfüggesztésére vagy a vállalkozás végleges törlésére is lehetőséget biztosít a jogalkotó. Hasonló szigorra számíthatnak azok azon adózók, amelyek székhelyszolgáltatót használnak arra, hogy ne legyenek fellelhetők az adóellenőrzés során, illetve amelyek az adóhatóság munkájának nehezítése érdekében székhelyük folyamatos áthelyezése mellett valódi tevékenységüket változatlan helyen végzik. A „cégtemetésben” érintett vezetők felelősségre vonása mellett a tagok felelősségének vizsgálata is erősíti az ellenőrzések eredményességét. A vagyonosodási vizsgálatok nem szűnnek meg, hanem a cégek vizsgálata és az érintett személyek vizsgálata össze fog kapcsolódni, amennyiben bűncselekmény elkövetése feltételezhető.

A korábbi évekhez hasonlóan az építőipar, mezőgazdaság, gépjármű szektor vállalkozásai, valamint az informatika, étterem- és szállás szolgáltatás területén működő adózók számíthatnak ellenőrzésre. Persze az adóhatóság ennél sokkal szélesebb területen vizsgálódik majd, az irányelv inkább figyelem felhívás. „Mivel az önellenőrzés lehetősége az ellenőrzés megkezdésével megszűnik, érdemes átgondolni a vállalkozásoknak, hogy a szerződés, számla, teljesítésigazolás mellett megvannak-e azok a dokumentumok, üzleti partner szabályszerű működését igazoló iratok, amelyek a tevékenység valódiságának igazolására alkalmasak, mert ezek hiánya súlyos következményekkel járhat még egy szabályosan működő vállalkozás esetében is” – javasolja Dr. Réczei Géza adószakértő ügyvéd.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink