hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adómentes lakástámogatás: hányszor 5 millió?

  • adozona.hu

Személyenként értendő-e a munkáltató által adható 5 millió forintos adómentes lakáscélú támogatási határ? Mit jelent a hitelintézeten keresztül történő folyósítás? Kaphat-e adómentes támogatást az, aki már más lakásban tulajdonos? Ezekre a kérdésekre válaszolt Surányi Imréné adószakértő.

Az olvasó pontokba szedve részletezte kérdéseit.

„1.) Az 5 millió forintos támogatási határ (30 százalékig) személyenként vizsgálandó? Jól értelmezzük-e, hogy abban az esetben, ha egy 30 millió forint vételárú ingatlant férj és feleség 50-50 százalékos tulajdonrész szerzése mellett vásárol 15-15 millió forintért, akkor fejenként a 15 millió forintos vételár 30 százalékát, azaz 4,5 millió forintot kaphatnak adómentesen? Azaz nem ketten együtt kaphatnak 5 millió forintot, hanem az ingatlan teljes vételárának a 30 százalékát, azaz 9 millió forintot.

2.) A hitelintézeten keresztül történő folyósítás azt jelenti, hogy a támogatott munkavállaló jelzi a bankjában, hogy a munkáltatója szeretné támogatni a lakásvásárlását (ezt a munkáltató megerősíti a bank felé). A munkáltató a megfelelő időben, megfelelő nyilatkozatok birtokában a munkavállaló lakossági folyószámlájára utalja a támogatás összegét, amelyet a munkavállaló tovább fog utalni a vételár részeként. A megfelelő adminisztrációval a bank nyilván fogja tartani, hogy a munkáltató által utalt támogatás (4,5 millió forint a fenti példában) lakáscélra került felhasználásra (például a munkavállaló az eladónak utalja tovább). Itt hangsúlyoznám, hogy hitel felvételére nem kerül sor.

3.) A támogatás adómentessége szempontjából van-e annak bármiféle jelentősége, hogy férj és feleség 50-50 százalékban egy további lakás tulajdonosai is (haszonélvezettel nem terhelt)?”

A kérdések sorrendjében válaszolt Surányi Imréné.

1.) Az adómentesen adható 30 százalék, illetve az 5 millió forint szempontjából minden tulajdonszerzőnél a vásárolandó lakás teljes vételárát kell kiindulási alapul venni, ami ez esetben azt jelenti, hogy 10 millió forintos adómentes támogatásra számíthat a kérdező házaspár.

2.) A támogatás adómentesen hitelintézet vagy a kincstár útján adható. Az eljárást az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás folyósításának szabályairól szóló 15/2014. (IV. 3.) NGM-rendelet szabályozza, amelynek ismertetése meghaladná az e helyen adható válasz kereteit, ezért javaslom, hogy a munkáltató forduljon egy bankhoz vagy a kincstárhoz, ahol a konkrét esetre vonatkozóan minden tudnivalóról részletes eligazítást kaphat.

3.) A munkáltatói támogatás adómentességnek nem feltétele az első lakásszerzés, ami azt jelenti, hogy az együtt költöző családtagoknál nem kell vizsgálni, hogy a támogatásban részesülő munkavállalónak és családtagjainak van-e (volt-e) a tulajdonában más ingatlan vagy ingatlanrész. Vagyis a meglévő (akár több) ingatlan vagy ingatlanrész, haszonélvezeti jog nem kizáró ok, így a támogatás adómentességének nem feltétele a meglévő lakás (ingatlan) értékesítése sem. A támogatásban részesülő munkavállaló esetében is csak azt kell vizsgálni, hogy – ha az egyéb feltételek fennállnak – az a lakás, amellyel összefüggésben a támogatást kapja, saját lakásnak tekinthető-e? Saját lakás az a lakás, amelyben a magánszemély bármely arányban tulajdonos vagy haszonélvezettel bír, továbbá saját lakásnak minősül az a lakás is, amelynek bármilyen arányú tulajdonjogát, haszonélvezetét a magánszemély a támogatás felhasználásával szerzi meg, ideértve a tulajdonjog zártvégű lízing keretében történő megszerzését is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink