adozona.hu
A transzferár-nyilvántartás új szabályai és értelmezése
//test-adozona.hu/altalanos/A_transzferarnyilvantartas_uj_szabalyai_es__17RG5N
A transzferár-nyilvántartás új szabályai és értelmezése
2018. május 7-én két új tájékoztató is megjelent az adóhatóság honlapján, mely iránymutatásként szolgál a 2017. november 17-étől hatályos, a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló 32/2017. (X. 18.) NGM rendelet alapján elkészítendő transzferár nyilvántartáshoz.
Bár az új rendelet előírásait csak a 2018-ban kezdődő adóévi adókötelezettséghez kapcsolódó nyilvántartásokra kell először alkalmazni, fontos, hogy a lehető legrövidebb időn belül elkezdjenek a vállalkozások felkészülni az új szabályokra, mert egyrészt sokkal bővebb tartalmi előírásoknak kell megfelelniük, másrészt szakmai szempontok szerint is alaposabb és részletesebb alátámasztásokat szükséges bemutatni, mint az akár a korábbiakban elvárt volt.
A rendelet lehetőséget nyújt arra is, hogy az új szabályokat adózói választás szerint a 2017. adóévi adókötelezettséghez kapcsolódó nyilvántartási kötelezettség teljesítésére is alkalmazni lehet, feltéve, hogy a nyilvántartás elkészítésének határideje nem korábbi, mint 2017. november 17., de erre vélhetően nem sok cég fog vállalkozni, tekintve, hogy a nyilvántartás elkészítésének a határideje a társaságiadó-bevallás benyújtásának a napja, de legkésőbb 2018. május 31-e.
A legfontosabb újdonság, hogy az új dokumentációs kötelezettség három-szintűvé vált, három különböző dokumentumot foglal magába:
- országonkénti jelentés (Country-by-Country Report, CbCR),
- fődokumentum (master file), és
- helyi dokumentum (local file).
Az országonkénti jelentésekkel kapcsolatos adatszolgáltatást és automatikus információcserét a magyar jogban az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló 2013. évi XXXVII. törvény V/D fejezete és 3. melléklete szabályozza. Ez az előírás nem minden vállalkozást érint, csak azokat a multinacionális vállalatcsoport tagokat, ahol a megelőző pénzügyi évi konszolidált árbevétel eléri a 750 millió eurónak megfelelő összeget.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, milyen előírások vonatkoznak az egyes dokumentumokra!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)