adozona.hu
A nap kérdése: munkába járás-e a home office-ból a munkáltató székhelyére utazás?
//test-adozona.hu/altalanos/A_nap_kerdese_munkaba_jarase_a_home_officeb_BHSMH5
A nap kérdése: munkába járás-e a home office-ból a munkáltató székhelyére utazás?
Munkába járásnak, kiküldetésnek minősül-e, ha a munkavállaló home office-ban dolgozik (szerződésmódosítás történt), de alkalmanként be kellene mennie a munkáltató székhelyére? – kérdezte olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
A munkavállalóknak adott esetben például Székesfehérvárról Debrecenbe (lakóhely-munkáltató székhelye) kellene utazniuk, de van néhány munkavállaló Romániából, akik szintén alkalmanként meg kell jelenniük a munkáltató székhelyén. Szállást is fog biztosítani számukra a munkáltató, mivel több napra is be kell menniük. Ha ez munkába járásnak minősül, mennyi költségtérítést adhat a munkáltató, ha kiküldetésben is el lehet számolni, kell-e biztosítani a munkáltatónak étkezést ezekre a napokra? – részletezte kérdését olvasónk.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A munkába járás és kiküldetés megítélésében jelentős szerepet játszik, hogy a munkavállaló munkaszerződése szerint hol dolgozik. Abban az esetben, ha távmunkaszerződés esetén kizárólag otthonról végez munkát, akkor a munkáltató székhelyére történő bejárás nem minősül munkába járásnak, ha a munkáltató elrendeli a székhelyen történő munkavégzést. Az szja-törvény alkalmazásában kiküldetés a munkáltató által elrendelt, a munkáltató tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás, így különösen a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében a munkaszerződéstől eltérő helyen történő munkavégzés; ide nem értve a lakóhelyről, tartózkodási helyről a munkahelyre történő oda- és visszautazást. E rendelkezés alkalmazásában munkahelynek minősül a munkáltatónak az a telephelye, ahol a munkavállaló a munkáját szokás szerint végzi, ilyen telephely hiányában vagy több ilyen telephely esetén a munkáltató székhelye minősül munkahelynek.
Kiküldetés esetén a szállás és az utazás az szja-törvény 7. paragrafus g) és q) pontjai alapján adómentesen elszámolható. Étkezést a munkáltató nem köteles biztosítani. A munkáltató belföldi napidíjat viszont akkor köteles fizetni, ha a kiküldetésben eltöltött idő meghaladja a 6 órát. Abban az esetben, ha étkezést biztosít, akkor napidíjat nem kell fizetnie. Mind a napidíj, mind az étkezés értéke munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül.
Hozzászólások (0)