adozona.hu
A magyar munkanélküliek fele egy éve állástalan
//test-adozona.hu/altalanos/A_magyar_munkanelkuliek_fele_egy_eve_allast_7H4I13
A magyar munkanélküliek fele egy éve állástalan
A 12 legalacsonyabb munkanélküliségi mutatóval rendelkező európai régió közül nyolc német, három pedig osztrák, miközben hét spanyol térség található azok között, ahol a legnagyobb az állástalanok aránya.
Az EU 272 NUTS 2 (területi-statisztikai) régiója közül Felső-Bajorországban a legalacsonyabb a munkanélküliek aránya, mindössze 2,6 százalék – derül ki az Eurostat kedden közzétett regionális munkanélküliségi statisztikájából. A12 legjobb munkanélküliségi statisztikával rendelkező régió közül nyolc német, három osztrák és egy cseh (Prága) 3 százalék körüli adatokkal.
Az utolsó öt helyet ezzel szemben öt spanyol régió foglalja el, közülük is Andalúziában a legaggasztóbb a helyzet, ahol 2013-ban 36,3 százalékos munkanélküliséget regisztráltak. A tíz legrosszabbul teljesítő térség között hét a spanyol, kettő görög és egy francia (Réunion szigete). Ezeknek a régióknak mindegyikében 30 százalék fölötti, vagy akörüli a munkanélküliség.
Majdnem ötven régióban 5,4 százalékos vagy annál is kevesebb az állástalanok száma: 23 közülük Németországban, 8-8 Ausztriában és Nagy-Britanniában, 3-3 Csehországban és Romániában(!), kettő Belgiumban, egy-egy Olaszországban és Hollandiában található. A 21,6 százalékosnál nagyobb munkanélküliségi rátával (vagyis az uniós 10,8 százalékos átlag duplájával) rendelkező 27 régióból 13 spanyol, 10 görög, 3 francia tengerentúli terület és 1 olasz.
Magyarországon 2013-ban 10,2 százalékos szintet ért el a munkanélküliség. A legalacsonyabb szintet Nyugat-Magyarországon mérték, 7,8 százalékot, a legmagasabbat Észak-Alföldön: 14,4 százalékot. 2012 és 2013 között a hét magyar régió közül négyben emelkedett, háromban csökkent a munkanélküliek aránya.
A 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája Magyarországon 27,2 százalék volt tavaly. A legalacsonyabb mutatót Dél-Dunántúlon (21,3%), a legmagasabbat pedig Észak-Alföldön (35,7%) mérték.
Uniós szinten 8 német régió található a 11 között, ahol a legalacsonyabb a fiatalkorú munkanélküliek aránya. Tübingen és Felső-Bajorország vezeti a listát egyaránt 4,4 százalékos rátával. A másik véglet a spanyolországi Ceuta autonóm régió, ahol a 15-24 éves korosztály közel háromnegyede (72,7%) nem talál munkát. Az alsó tízben öt spanyol régió van, de a görögök is rosszul teljesítenek.
Az egy évnél hosszabb ideje fizetett állás nélkül lévők arányát tekintve Svédországban a legjobb a helyzet, az első hat helyet svéd térségek foglalják el, a több mint egy éve elhelyezkedni nem tudók aránya ott 12,4%. Ezzel szemben a franciaországi Guadaloupén és Guyanában 80 százalék körüli a hosszú távú, strukturális munkanélküliség. Érdekesség, hogy a leggyengébben teljesítők között két szlovák is van, 75 százalékos hosszú távú munkanélküliséggel.
Magyarországon a munkanélküliek közel fele (48,6%) több mint egy éve állástalan, ami ugyancsak nagy szám. A Budapestet is magába foglaló Közép-Magyarországon a legrosszabb a helyzet, ahol a tartós, strukturális munkanélküliség aránya tavaly elérte az 55 százalékot. Nyugat-Dunántúlon, ahol 36,8 százalékos az arány, a munkanélkülieknek nagyobb esélyük van a viszonylag gyors elhelyezkedésre.
Hozzászólások (0)