adozona.hu
Haszonélvezet értékének számítása példával, többes haszonélvezet
//test-adozona.hu/altalanos/A_haszonelvezo_es_a_tulajdonos_viszonyarol__MMYA93
Haszonélvezet értékének számítása példával, többes haszonélvezet
Meddig állhat fenn a haszonélvezeti jog? Hogyan lehet egy ingatlanon több személynek is haszonélvezete? Melyek a tulajdonos jogai a haszonélvezővel szemben? Hogyan állapítható meg a haszonélvezet értéke? Írásunkból megtudhatja.
Előző cikkünkben bemutattuk a haszonélvezeti jog tartalmát, a haszonélvezettel járó jogosultságokat és kötelezettségeket, a haszonélvezeti jog keletkezésének lehetőségeit, valamint szó esett arról, hogy értékesíthető-e a haszonélvezettel terhelt ingatlan. Most ismertetjük a haszonélvezeti jog időtartamára, az egy ingatlanon több személy haszonélvezetére, a tulajdonos haszonélvezővel szembeni jogaira és a haszonélvezet értékére irányadó főbb szabályokat.
Mennyi ideig tart a haszonélvezet?
Haszonélvezeti jog magánszemélyeket és cégeket egyaránt megillethet. A természetes személyeket megillető haszonélvezeti jog mindig csak korlátozott időre és legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn. A haszonélvező életének vége a haszonélvezeti jog időtartamának végső határa. Ezt nevezzük holtig tartó haszonélvezeti jognak.
Jogi személy javára haszonélvezeti jog korlátozott időre, de legfeljebb ötven évre engedhető, a határozatlan időre alapított haszonélvezeti jog ötven évig áll fenn [Ptk. 5:147. § (4)–(5)].
Gyakori kérdés, hogy a haszonélvezeti jog megvásárolható, illetve örökölhető-e? A haszonélvezeti jog személyhez kötött jog, bármennyire is vonzó dolog lenne, nem forgalomképes, nem vásárolható meg, a haszonélvezeti jogot a haszonélvező nem ruházhatja át és nem is örökölhető! Hozzáteszem gyorsan, hogy bár a haszonélvezeti jog nem forgalomképes, a haszonélvező az ingatlan használatát és a hasznainak szedését átengedheti [Ptk. 5:148. § (1)]. Ellenérték fejében a haszonélvező persze csak akkor engedheti át harmadik személynek a haszonélvezeti jog gyakorlását, ha a tulajdonos – azonos feltételekkel – nem kívánja hasznosítani a dolgot [Ptk. 5:148. § (2)].
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan lehet egy ingatlanon több személynek haszonélvezeti joga, milyen jogokkal rendelkezik az ingatlan tulajdonosa a haszonélvezővel szemben, és hogy milyen értékkel bír a haszonélvezeti jog!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra
Hozzászólások (0)