hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A felszámolók is létrehozhatnak elektronikus értékesítési rendszert

  • MTI

Az adóhatóság és a Magyar Bírósági Végrehajtó Kamara után, a felszámolók is létrehozhatják a maguk elektronikus értékesítési rendszerét (EÉR), a nonprofit intézmény létrehozásának és működtetésének szabályait tartalmazó kormányrendelet-tervezet szövege a kormány honlapján jelent meg.

Az EÉR-t felszámoló gazdasági társaság, vagy ilyen társaságok által alapított szervezet, vagy olyan civil szervezet hozhat létre, amelynek kizárólag felszámoló szervezetek a tagjai. Ez utóbbi - kimondatlanul - a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületét jelenti. A tervezethez fűzött hatásvizsgálati lap megjegyzi: amennyiben a felszámolók egy közös rendszert építenek ki, annak a költségei néhány év alatt megtérülnek.
   
Amennyiben egy- vagy több felszámoló hozza létre a renszert, biztosítaniuk kell azt, hogy ahhoz a többiek is csatlakozhassanak.
   
A rendszert vagy maguk a létrehozók - a tervezet szóhasználatában: a finanszírozók - üzemeltetik, vagy pedig külső szervezetre bízzák ezt a munkát. Használni csak auditált rendszert lehet.
   
Miután a rendszer csak nonprofit szervezet lehet, a használatáért a finanszírozók csak tárhelyhasználat-arányos díjat fizetnek, a külső felszámolóktól emellett alapdíjat is kérhetnek.
   
A tervezet felsorolja, hogy milyen vagyontárgyak értékesíthetők az EÉR-en. A sor a felszámolás alatt levő adós egész vagyonával, illetve komplett telephelyével indul, és a kis értékű - egymillió forint alatti - ingóságokkal fejeződik be.
   
Az értékesítők az elektronikus azonosító kártyájukkal lépnek be a rendszerbe, a licitálóknak pedig regisztrálniuk kell magukat. A tervezet a vagyon értékéhez adja meg a licitlépcsőket, amelyet a rendszer automatikusan alkalmaz.
   
A vagyont értékesítő felszámoló a nyertes - legtöbbet ajánló - vevővel köti meg a szerződést. Ha a nyertes - neki felróható okból - visszalép, akkor a sorrendben következő licitálóval kell szerződést kötni, feltéve, hogy az ő ajánlata csak egy licit-lépcsővel van a nyertes alatt.
   
A tervezet szerint az EÉR-en történő értékesítés az október 1-ét követően, a Cégközlönyben megjelent értékesítésekre alkalmazható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink