hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

ÁSZ: ONYF, az OEP és a NAV közötti adatátadások minőségét mérni kellene

  • MTI

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szakemberei az emberi erőforrások miniszterének és a nemzetgazdasági miniszternek azt javasolták, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közötti adatátadásokra, az adatminőségekre kritériumokat és mutatószámokat határozzanak meg, egyúttal szükségesnek tartják a párhuzamos foglalkoztatói adatszolgáltatások összehangolását.

Az Állami Számvevőszék csütörtökön Budapesten arról az ellenőrzésről tartott tájékoztatót, hogy a tb-alapokból nyújtott ellátásoknak és szolgáltatásoknak milyen volt a nyilvántartási rendszere a 2007 és 2010 közötti időszakban.

Makkai Mária felügyeleti vezető elmondta: az ÁSZ fontosnak tartja a biztosítottak nyugdíjjogosultságának védelme érdekében, hogy az ONYF számára rendelkezésre álljon a munkáltatók havonkénti és személyenkénti járulékbevallása.

Horváth Margit ellenőrzésvezető elmondta: a társadalombiztosítási alapokból nyújtott ellátások és szolgáltatások során alkalmazott nyilvántartási rendszerek ellenőrzése kapcsán azt tapasztalták, hogy a nyugdíj- és egészségbiztosítási ellátások megállapítását és folyósítását alapvetően támogatták a nyilvántartási rendszerek. A rendszeres adategyeztetések hatására az adatok megbízhatóbbak lettek, azokat aktualizálták. Ezek eredményeként az egészségbiztosítási ágazatban harmadára csökkent a TAJ számmal igen, de jogviszonyra vonatkozó adattal nem rendelkezők száma, 2007-ről 2008-ra csaknem megduplázódott az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők létszáma.

Az ellenőrzésvezető kiemelte: a társadalombiztosítási rendszer működésének eredményességét mutatja, hogy az OEP-nél másfél év alatt mintegy ötmillió hatósági ügyből csak 26 ezret kellett megváltoztatni, az ONYF-nél az évi 350 ezer nyugellátás- megállapításnak átlagban mindössze 4-5 százalékát fellebbezték meg. Hangsúlyozta: ugyanakkor a jogi szabályozás az állami szervezetek közötti adatátadást és adatfogadást érintő fontos témaköröket nem rendezte. Az adatátadásokra, az adatminőségekre vonatkozóan a szabályszerű teljesítés feltételeinek meghatározása hiányzott. Nem szabályozták teljes körűen az egyes szervezetek (az OEP, az ONYF és a NAV elődje, az APEH) között a feladatok és a felelősség megosztását, az ellenőrzési funkciókat és a nyilvántartások közötti átfedéseket, a párhuzamosságokat nem szüntették meg.

A társadalombiztosítási ágazatok, illetve a kezelő szervezetek részére nem határoztak meg eredményességi, hatékonysági elvárásokat, hiányoztak az adatáramlásokra, nyilvántartási rendszerekre vonatkozó mérő-, mutatószámok - közölte Horváth Margit.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink