adozona.hu
Számlagyáras ígéretek és az adóhatóság gyakorlatias hozzáállása
//test-adozona.hu/altalanos/20110915_NAV_adohatosag_Szamlagyar_ado_Adohivatal
Számlagyáras ígéretek és az adóhatóság gyakorlatias hozzáállása
A fiktív számlák kiszűrése és az áfa-bevételek növelése fontos feladat most az adóhatóság napi rutinjában. Van azonban, aminek az alkalmazására a NAV nem lát lehetőséget.
A 2011-re előirányzott áfa-bevételeknek eddig csupán az 55 százaléka folyt be a költségvetésbe, így a fiktív számlákkal és a mesterségesen létrehozott értékesítési láncokkal „ügyeskedő”, vagy annak áldozatává váló adózóknak a hatóság által megállapított súlyos bírságok mellett büntetőjogi szankcióktól is tartaniuk kell - hívta fel a figyelmet néhány nappal ezelőtt Faludi Wolf Theiss Ügyvédi Iroda adópartnere az elkövetkező hónapokban várható ellenőrzési gyakorlatra.
Néhány hónnappal ezelőtt Szebeni Dávid közgazdász, a Corvinus Egyetem oktatója egy, a portfolio.hu-nak adott interjúban azt mondta, a NAV-nak fontolóra kellene vennie egy ingyenesen használható, egységes - ügyfélkapun keresztül használható - online számlázó rendszer kialakítását, amely többek között a fiktív számlák kiszűrését is lehetővé tenné. Az Adózóna szakértője, Béres Molnár Gergely az interjú megjelenését követően kétkedésének adott hangot: "a javasolt rendszernek alapvető problémái vannak, többek között az üzleti titok és adótitok védelme, hozzáférés az adatbázisokhoz, felhasználói jogosultságok". A szakértő a fiktív számlák kiszűrésével kapcsolatos lehetőséget is megkérdőjelezi, hangsúlyozva: "a fiktív számlákkal általában nem formai, hanem tartalmi problémák vannak. A fiktív számla nem úgy keletkezik, hogy valaki elküldi a számlát, és a befogadó - az alapos ellenőrzés ellenére - észre sem veszi azt, hanem teljesen más módon".
Az interjú megjelenését követően megkerestük a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, hogy felvetődött-e egy ilyen rendszer bevezetésének lehetősége, illetve megvalósíthatónak látják-e ezt. A minisztérium hosszú ideig nem adott választ lapunk megkeresésére, majd a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz irányított minket, jelezve, hogy az adóhatóságtól kaphatunk választ kérdéseinkre. Bár a NAV egyértelműen jelezte, hogy csupán jogalkalmazó, s nincs tudomása ilyen irányú minésztériumi javaslatról, részletezte kétségeit az egységes számlázórendszer bevezetésével kapcsolatban. A NAV válasza egybecseng szakértőnk észrevételeivel: "az ellenőrzés során tapasztaltak szerint a számítógéppel vagy elektronikus úton kiállított számlákkal kapcsolatosan nem a formai követelmények hiányosságai, hanem azok tartalma miatt válik bizonytalanná a számlák hitelessége, ezért különösebb indokát nem látjuk a változtatás szükségességének". A hivatal úgy látja, amúgy sem tartozna a feladatai közé egy ilyen online számlázó rendszer kialakítása és üzemeltetése.
A NAV úgy látja, gyakorlati problémák is lennének egy ilyen rendszerrel. "Az elképzelés szerint a számlázó portál minden egyes számlának külön azonosítót adna. Ez csak akkor működhetne hatékonyan, ha minden egyes bejelentkező adózónak külön sorszám tartománya vagy külön számla azonosítója lenne (pl. adóazonosító 8 számjegye), mert így lenne ellenőrizhető az adózó által kiállított számlák sorrendisége, kihagyott sorszámok ellenőrzése. Valamennyi adózónál külön sorszámozást biztosítani úgy, hogy egységes is legyen a számla, komplikált feladatnak tűnik" - olvasható a NAV válaszában.
Kitérnek arra is, hogy egy ilyen rendszer miért nem lenne alkalmas a fiktív számlák kiszűrésére: ha egy adózó a sorszámok alapján megnézheti más, tőle független eladók és vevők neveit, az adótitkot sérthet és az sem egyértelmű, hogy ez alapján az adózó hogyan tudná kiszűrni a fiktív számlákat.
A NAV rámutat arra is, hogy véleménye szerint melyik a rendszer leggyengébb pontja: ha nem teszik kötelezővé minden adózónak az egységes rendszer használatát, akkor csak egy újabb számlázó program kerül a piacra, amelyet a felhasználók egy része alkalmaz csak. Az adóhatóság további lehetséges problémákra is rámutat: nem minden számlaadásra kötelezett adózó rendelkezik a gazdasági esemény helyszínén hálózatra kapcsolt számítógéppel, amellyel azonnal elő tudja állítani a számlát, így más módon kell a számlát elkészíteni, majd esetleg rögzíteni. Továbbá az esetleges hálózati problémák, rendszer túlterheltség miatt hosszú, várakozó sorok alakulhatnak ki az egységes online számlázó rendszert alkalmazó üzlethelyiségek előtt.
Az adóhatóság emlékeztet: az interjúban azt is felvetik, hogy „automatikusan” elkészíthető lenne a bevallás, a közvetített szolgáltatások kezelése, stb. és mindez megkönnyítené az adózók életét a bürokrácia csökkentése mellett. Elméletben ez egyszerűnek tűnhet, de a vállalkozások eltérő nagysága (például MÁV, nyugdíjas cipész egyéni vállalkozó), az ezzel összefüggő „igényei”, szerkezet (például a külföldi cég magyar leányvállalata), olyan rendszer elkészítésének problémáját, szükségességét veti fel, amelynek biztosítania kellene a sokszínűséget, amellett, hogy bármikor gyorsan elérhetőnek kell lennie az ügyfélkapu „áteresztő” kapacitásának nagy mérvű bővítését is igényelné.
A NAV-nak azzal kapcsolatban is kétségei vannak, hogy egy ilyen számlázó rendszer minden piaci szereplő számára megfelelő lenne-e. "Véleményünk szerint kizárólag a kisebb, gazdasági tevékenységüket éppen kezdő cégeknek kedvezne, mivel azonban a számlázási rend nem függetleníthető a készletgazdálkodástól, illetve egyéb nyilvántartási rendszerektől, ezért egy ilyen rendszer komolyabb vállalat-irányítási rendszerbe történő integrálása informatikai nehézségekbe is ütközhet, mivel eltérhetnek a szoftverek programozási elvei is" - véli a hatóság. Válaszukban azt is hangsúlyozták, hogy egy ilyen rendszer jelentős többletterhet róna a hatóságra.
Végül azt is jelzi az adóhatóság, hogy "amennyiben kormányzati részről erre vonatkozóan szándék mutatkozik, törvénymódosítással akár egy online számlázó rendszer kiépítését és üzemeltetését is az állami adóhatóság hatáskörébe lehet helyezni, azonban ezt a fentiekre tekintettel sem közel-, sem hosszútávon nem támogatjuk".
Egyelőre tehát - az elmaradt NGM-válasz és a részletes NAV-reakció kapcsán - arra lehet következtetni, hogy az áfa-ellenőrzések fokozódnak ugyan, s a fiktív számlák kiszűrése is kiemelt feladat, de ezt nem egy egységes számlázórendszerrel fogják megoldani.