adozona.hu
Milyen árfolyamot vegyen alapul az adószámos magánszemély szálláshely-szolgáltatása elszámolásakor?
//test-adozona.hu/afa/arfolyam_adoszamos_maganszemely_szallashely_1YAEX2
Milyen árfolyamot vegyen alapul az adószámos magánszemély szálláshely-szolgáltatása elszámolásakor?
Adószámos magánszemély szálláshely-szolgáltatása során a vendég felé euróban számláz. Felmerült benne a kérdés, hogy milyen árfolyamot vegyen alapul az egyes tételek elszámolásánál. Olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Adószámos magánszemély szálláshely-szolgáltatást végez, tételes adófizető (Szja tv. 57/A §, 38 400 forint/szoba/év). A magánszemély euróban számláz a vendég felé. A számlán szerepel egy a teljesítéskori (amikor a vendég elhagyja a szállást) árfolyam, és annak megfelelő számlaérték. Természetesen az ellenérték másik napon érkezik be a bankszámlára (booking, vagy airbnb utalja). Szja, turizmusfejlesztés: a turizmusfejlesztési hozzájárulásnál az alapot melyik árfolyamon kell számítani? Az ellenérték jóváírásakor érvényes árfolyamon? Adott esetben ez a bankszámlára akár forintban is érkezhet. Áfa: az adózó év közben átlépte a 12 millió forint összeget, ezért átlépett az áfakörbe. Egyrészt a 12 milliós forintösszegnél milyen árfolyamon kell számolni? (Természetesen az ifa nem számít bele a bevételbe itt sem.) A törvény szerint a teljesítés szerinti árfolyam. Ebben az esetben melyik árfolyamon számoljunk? Akár a 12 millió forintnál és főleg az áfaértékénél az áfásan kiállított számláknál? A számlán lévő teljesítési vagy a jóváíráskori árfolyamon? Vagyis ebben az esetben mi a teljesítés ideje (áfatörvény 56. §)?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Árfolyamkérdéssel két törvény is foglalkozik: az egyik az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.), a másik a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.). A turizmusfejlesztési hozzájárulásról szóló törvény teljes mértékben az Áfa tv.-re hagyatkozik az árfolyam tekintetében.
Kezdjük az Áfa tv.-nyel. Az Áfa tv. azért lényeges, mert az Áfa tv. szerint meghatározott forintérték fogja meghatározni például azt, hogy átlépte-e az alanyi áfamentesség 12 millió forintos összeghatárát vagy sem.
Az Áfa tv. 80. §-a alapján fő szabály szerint a teljesítés napján érvényes utolsó ismert banki deviza eladási árfolyamon kell átszámítani a kapott ellenértéket.
Az Adózóna írásait áfa témakörben ITT, szja/ekho/különadó témakörben ITT olvashatja el! |
Önnek azonban joga van arra is, hogy MNB árfolyamot alkalmazzon, de ezen választását be kell jelentenie a NAV felé. Szintén joga van az Európai Központi Bank által alkalmazott árfolyam alkalmazására is, de ezt is be kell jelentenie a NAV felé. A bejelentést utólag is megteheti, kijavítási kérelem benyújtása mellett, de csak akkor, ha a kijavítási kérelem nem érint már bevallott áfaalapot és áfát.
A teljesítés napja az a nap, amikor tényállásszerűen minden kötelezettségének eleget tett. Rövid távú szálláshelykiadásnál álláspontom szerint a vendég távozásának napjával áll be a teljesítés, így a távozás napján érvényes banki eladási vagy NAV bejelentés esetén MNB, EKB árfolyamon számolja el a kapott ellenértéket.
Ez az összeg számít bele egyrészt a 12 millió forintos alanyi áfamentes összeghatárba, s ez az az érték, amelyet a turizmusfejlesztési hozzájárulás alapjánál figyelembe kell vennie.
Végül meg kell említeni, hogy az Szja tv. 6. §-ában is találunk árfolyam-átszámításra vonatkozó szabályokat. Itt 2015. január 1-jétől szerepel egy egyszerűsítés. E szerint, ha az egyéni vállalkozó a bevételét külföldi devizában szerzi meg, akkor a bevétel elszámolásához azt az árfolyamot kell alkalmaznia, amelyet az áfaalap forintra történő átszámításánál is alkalmaz.
Vagyis, ha a bevétel áfaalapot képez, akkor egyéni vállalkozók esetén az áfaalap forintértéke megegyezik az elszámolt egyéni vállalkozói bevétel összegével.
Hozzászólások (0)