adozona.hu
Ne hagyja az utolsó pillanatra külföldi áfa-visszaigénylését!
//test-adozona.hu/afa/afa_visszaigenyles_kulfold_hatarido_adotana_34M0RW
Ne hagyja az utolsó pillanatra külföldi áfa-visszaigénylését!
Az Európai Unió tagállamaiban megfizetett áfa visszaigénylésére van lehetőségük a magyar vállalkozásoknak, bizonyos feltételekkel és határidőig. Minden adóhatóság a saját nyelvén kommunikál és évente egy áfa-visszaigénylésre biztosít lehetőséget – emlékeztet blogjában az RSM.
Az Európai Unió más tagállamaiban megfizetett áfa-visszaigénylésére olyan magyar vállalkozásoknak van lehetőségük, akik:
• külföldön nem végeznek adóköteles gazdasági tevékenységet,
• a visszaigénylés EU tagállamában nem rendelkeznek sem állandó székhellyel, sem pedig telephellyel,
• nem tartanak fenn olyan fióktelepet, amelyen keresztül az adott tagállamban bevételre tennének szert,
• DE külföldön helyi áfát hárítanak rájuk, mert ott szereznek be terméket vagy szolgáltatást, illetve termékimport miatt áfafizetésre kötelezettek.
Mely EU országok esetében van lehetőség az áfa-visszaigénylésre?
• Az EU 27 tagállamában
• Szerbiában és Törökországban – viszonossági alapon
• továbbá Svájc, Liechtenstein, Norvégia, Egyesült Királyság – azaz az ESZT tagállamokban
• megfizetett áfa esetén van lehetőség a felmerült áfa visszaszerzésére.
Milyen termékekre/szolgáltatásokra vonatkozik az áfa- visszaigénylés?
Az alábbi termékköre jellemzően vonatkozik az áfa-visszaigénylési lehetőség minden fent felsorolt államban:
• Üzemanyag
• Közlekedési eszközök bérbeadása
• Autópályadíjak és úthasználati díjak
• Utazási költségek (pl. taxiköltség)
• Lakhatás
• Élelmiszer, ital és éttermi szolgáltatások
• Belépőjegyek vásárokra és kiállításokra
• Reprezentációs költségek
Hogyan van mód a külföldön megfizetett áfa -visszaigénylésére?
Áfakezelése az EU tagállamok esetében
A magyar társaságok az Ügyfélkapun keresztül a NAV-hoz ELEKAFA nyomtatvány segítségével tudják benyújtani áfa visszafizetési igényüket. Figyelem, országonként külön nyomtatvány benyújtására van szükség.
A magyar adóalanyoknak nem szükséges a külföldi adóhatóságot megkeresniük az EU-s országok esetében, hogy a külföldi beszerzéseik után visszakaphassák az áfát, hiszen helyettük a NAV veszi fel majd a kérelem alapján a kapcsolatot a külföldi adóhatóságokkal.
Áfakezelése az EU-n kívüli tagállamok esetében
A magyar adóalanyoknak a fentebb említett EU-n kívüli országok esetében a megfizetett adó visszaigénylésére vonatkozó igényét közvetlenül a visszaigényléssel érintett állam adóhatóságának kell benyújtania. Ebben a körben nem lehet a saját letelepedettség szerinti országban kérelmezni az áfa visszaigénylést.
Fontos kiemelni, hogy mivel az Egyesült Királyság már elismert harmadik államnak minősül 2021. január 1-jét követően, így esetükben az áfára nem az EU-s országokra vonatkozó eljárás lesz alkalmazandó, hanem az EU-n kívül tagállamokra vonatkozó szabályozás.
Áfa-visszaigénylési határidők
Az adóalanyoknak az adott évi tranzakciók utáni áfát, a következő év szeptember 30-áig van lehetősége visszaigényelni. Egy időszakra és egy országra vonatkozóan csak egyszer lehet benyújtani a kérelmet.
Ez a határidő jogvesztő, tehát a határidőt követően az áfa-visszaigénylésre már nincs lehetőség. Fontos azt is tudni, hogy a papír alapon benyújtott, vagy hiányos kérelmeket az adóhatóság érdemi vizsgálat nélkül, automatikusan elutasítja!
Az áfa-visszaigénylési kérelmek elbírálása
Az áfa-visszaigénylési kérelem kézhezvételét a NAV igazolja vissza, viszonylag rövid időn belül. Majd ezt követően a NAV továbbítja az áfa igényeket a visszatérítés helye szerinti tagállamnak, ahol a helyi adóhatóság fog dönteni a kérelem elbírálásáról.
A kérelmek elbírálása általában 4 hónapon belül megtörténik. Ha hiánypótlásra vagy nyilatkozattételre szólít fel a helyi adóhatóság, akkor a határidő meghosszabbítható, azonban összességében nem lehet hosszabb 8 hónapnál.
A kérelmezőket az adóhatóságok az áfa-visszatérítési kérelem jóváhagyásáról, illetve annak elutasításáról is minden esetben írásban értesíti, a nyomtatványon megjelölt e-mail címre küldve a választ. A jóváhagyott áfaösszeg visszautalására a visszatérítés helye szerinti adóhatóságnak 10 munkanap áll a rendelkezésére.
Hogyan segíthet egy adótanácsadó az áfa-visszaigénylésben?
Az áfaszabályozás uniós szinten harmonizált, azonban az adott forrásország szabályozása a meghatározó, ahol létezhetnek olyan részletszabályok, amellyel az átlagos adózó nincs tisztában. Egy adótanácsadó segíthet a pontos részletszabályok megismerésében és teljes körűen megfelelő kérelem benyújtásában.
Mivel minden országban, minden évre egy áfa visszaigénylési kérelem adható be, a hiba pedig automatikus elutasítást von maga után, érdemes tapasztalt adótanácsadóhoz fordulni.
Általában az is fontos szempont, hogy az adózó anyanyelvén, angolul, vagy az érintett ország nyelvén tud-e kommunikálni az adóhatósággal. Az áfa-visszatérítési ügyekben a forrásországok az eljárást saját anyanyelvükön folytatják le, ami nehézséget okozhat az adózónak – egy globális adótanácsadói hálózat ebben is a cégek segítségére lehet – olvasható a blogban.
Hozzászólások (0)