hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vállalkozásidegen és nem vállalkozásidegen célú, ingyenes szolgáltatásnyújtás áfája

  • Kis Gábor okleveles könyvvizsgáló és adószakértő, Finacont Kft.

A vállalkozások életében a mindennapokban igen gyakran találkozunk olyan szolgáltatásnyújtásnak minősülő ügyletekkel, amikor – a legkülönbözőbb okok miatt – ellenérték felszámítására nem kerül sor.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 2. §-a szerint adót kell fizetni az adóalany által – ilyen minőségében – belföldön és ellenérték fejében teljesített termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása, valamint terméknek az Európai Közösségen belüli egyes, belföldön és ellenérték fejében teljesített beszerzése, továbbá termék importja esetén.

Az áfatörvény 14. § (2) bekezdése alapján ellenérték fejében teljesített szolgáltatásnyújtás, ha az adóalany saját vagy alkalmazottai magánszükségletének kielégítésére vagy általában, vállalkozásától idegen célok elérésére másnak ingyenesen nyújt szolgáltatást, feltéve, hogy a szolgáltatáshoz kapcsolódóan az adóalanyt egészben vagy részben adólevonási jog illette meg.

Az áfatörvény 120 § (a) pontja kimondja, hogy abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany – ilyen minőségében – a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót, amelyet a termék beszerzéséhez, szolgáltatás igénybevételéhez kapcsolódóan egy másik adóalany rá áthárított.

Az áfatörvény 123. § (1) bekezdése szerint abban az esetben, ha az adóalany egyaránt teljesít a 120. és 121. § szerint adólevonásra jogosító termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást (a továbbiakban: adólevonásra jogosító termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás) és arra nem jogosító termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást, az előzetesen felszámított adó kizárólag az adólevonásra jogosító termékértékesítésének, szolgáltatásnyújtásának betudható részében vonható le.

A 123. § (2) bekezdése értelmében az előzetesen felszámított adó levonható és le nem vonható részének megállapításához az adóalany köteles olyan megfelelően részletezett nyilvántartást alkalmazni, amely az adólevonási jog keletkezésétől kezdődően alkalmas annak egyértelmű, megbízható és folyamatos követésére, hogy a termék, szolgáltatás használata, egyéb módon történő hasznosítása adólevonásra jogosító termékértékesítését, szolgáltatásnyújtását vagy arra nem jogosító termékértékesítését, szolgáltatásnyújtását szolgálja (tételes elkülönítés). Továbbá a (3) bekezdés szerint abban az esetben, ha a termék, szolgáltatás természete, illetőleg a használat, egyéb módon történő hasznosítás jellege folytán az előzetesen felszámított adó megosztása a tételes elkülönítés szabályai szerint nem végezhető el, az adóalany a megosztást más, az (1) bekezdésben említett követelményt kielégítő szabályok szerint is elvégezheti. Ennek hiányában a tételes elkülönítés szabályai szerint meg nem osztható előzetesen felszámított adót az 5. számú mellékletben meghatározott számítási módszer alkalmazásával kell arányosan megosztani.

Egy vállalkozás mindennapjait nem könnyű lefordítani a számvitel nyelvére. Az Adózóna kiadványában megtalálható több esettanulmány is, továbbá külön figyelmet kaptak egyes szektorok, például az építőipar, a vendéglátás, valamint a mezőgazdaság. Az Adózóna „Speciális esetek a számvitelben 2.” című kiadványát itt rendelheti meg!
Meglehetősen gyakran előfordul, hogy egy áfaalany belföldi gazdasági társaság szolgáltatásait túlnyomó többségében ugyan ellenérték fejében, áfa felszámításával nyújtja, de emellett – üzletpolitikai vagy egyéb okból – alkalmanként ingyenesen is nyújt szolgáltatást az ügyfélkörbe tartozó társaságoknak. Ilyen esetekben elmondható, hogy a társaság által igénybevett szolgáltatások, vásárolt termékek felhasználásra kerülnek mind az ingyenes, mind az ellenértékes ügyletei során.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen kérdések merülhetnek fel ilyen esetben az ingyenes szolgáltatásnyújtással kapcsolatos adófizetési kötelezettségre, illetve a hozzá kapcsolódó levonási jog gyakorlására vonatkozóan!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink