hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Utazásszervezési szolgáltatás áfája

  • adozona.hu

Olvasónk utazásszervezés kapcsán érdeklődött a következőkről: „Az utazásszervezési szolgáltatásra vonatkozó különös szabályok értelmében, ha az áfatörvény 206. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt feltételek együttesen teljesülnek, akkor az ügyletet árrésadózás szabályai szerint kell megadózni. Az egyik ilyen feltétel az, hogy utazásszervezési tartalma kell, hogy legyen a szolgáltatásnak, vagyis jellegadó tartalmában turisztikai szolgáltatásnak minősüljön. Ezzel kapcsolatban két kérdésem van. • A különös szabály alkalmazásánál ahhoz, hogy egy ügylet árrésadózás alá kerül-e vagy sem, mi a döntő szempont: az, hogy az utazási irodának van-e szervezői tevékenysége egy ügylet kapcsán (például biztosít-e több ajánlatot, amiből az utas választhat stb.), vagy az, hogy az utasnak jellegadó tartalma alapján egészben vagy meghatározó részben turisztikai szolgáltatást nyújt? • A turisztikai jelleg pontosan mit takar? A jogszabály erre nézve csak példálózó felsorolást ad (például szálláshely-szolgáltatás). A turisztikai szolgáltatás besorolásánál vizsgálni kell-e a megrendelő utas célját a megrendelt szolgáltatással kapcsolatban? Ha egy cég egy Budapesten megrendezett konferencia miatt vidéki kollégáinak szállást foglal az utazási irodánál, a megrendelő elsődleges célja üzleti cél és nem turisztikai cél. Az ügylet elbírálásánál kell-e vizsgálni a megrendelő elsődleges célját? Ha igen, mivel lehet ezt dokumentálni (mivel 2021. óta az utast már nem kell nyilatkoztatni)?” A kérdésekre dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kérdések sorrendjében az alábbi választ adom:

A különös szabály alkalmazásánál ahhoz, hogy egy ügylet árrésadózás alá kerül-e vagy sem, mi a döntő szempont: az, hogy az utazási irodának van-e szervezői tevékenysége egy ügylet kapcsán (például biztosít-e több ajánlatot, amiből az utas választhat stb.), vagy az, hogy az utasnak jellegadó tartalma alapján egészben vagy meghatározó részben turisztikai szolgáltatást nyújt?

Az áfatörvény szerint akkor alkalmazandó a turisztikai különbözeti adózás, ha a utazásszervezési szolgáltatást nyújt az adóalany. Az utazásszervezési szolgáltatás fogalma az áfatörvény szerint pedig az alábbi: „adóalany által – saját nevében – utasnak nyújtott olyan, jellegadó tartalma alapján egészben vagy meghatározó részben turisztikai szolgáltatás, amelynek teljesítéséhez saját nevében, de az utas javára megrendelten, más adóalany vagy adóalanyok (e fejezet alkalmazásában a továbbiakban együtt: más adóalany) által teljesített szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés (így különösen: személyszállítás, szálláshely-szolgáltatás, ellátás és idegenvezetés) szükséges”

Nem szükséges tehát az, hogy több ajánlatot biztosítson az utazásszervező.

A turisztikai jelleg pontosan mit takar? A turisztikai szolgáltatás besorolásánál vizsgálni kell-e a megrendelő utas célját a megrendelt szolgáltatással kapcsolatban?

A Pénzügyminisztérium által is megerősített álláspont szerint nem annak van jelentősége, hogy az utas milyen céllal veszi igénybe az adott szolgáltatást, hanem az, hogy maga a szolgáltatás jellegadó tartalma alapján „turisztikai szolgáltatás” legyen (azaz nem a cél, hanem a szolgáltatás jellege számít). A jogszabály valóban nem határozza meg a turisztikai jelleget, csak példálózó felsorolást tartalmaz, de az viszont egyértelmű a jogszabályból, hogy a példálózó felsorolás alatti szolgáltatások (személyszállítás, szálláshely-szolgáltatás, ellátás és idegenvezetés) egyértelműen turisztikai jellegű szolgáltatások.

Ha egy cég egy Budapesten megrendezett konferencia miatt vidéki kollégáinak szállást foglal az utazási irodánál, a megrendelő elsődleges célja üzleti cél és nem turisztikai cél. Az ügylet elbírálásánál kell-e vizsgálni a megrendelő elsődleges célját?

A kérdéses esetben az utazási iroda által nyújtott szálláshely-szolgáltatás a turisztikai különbözeti adózás alá esik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink