hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új előírás számlázásnál

  • dr. Csobánczy Péter

Talán a mindennapok számára az elvont fogalmazás miatt tűnik első pillantásra nem lényegesnek az az új előírás-együttes, amelyet az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvénybe (Áfa tv.) „a számlakibocsátásra irányadó szabályok” cím alatt, 158/A. §-ként iktattak be. Pedig igenis az, különösen azok számára, akik olyan ügyletek aktív vagy passzív szereplői, amelyek valamiféle külföldi elemet hordoznak magukban. A következőkben ezzel a szabályrendszerrel foglalkozunk, megvilágítva annak értelmét, lényegét és alkalmazásának következményeit.

Az Áfa tv. eme módosítása nem autonóm döntés eredménye, hanem európai uniós szintű elhatározás következménye. Nem másról, mint a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK tanácsi irányelvet módosító 2010/45/EU tanácsi irányelvben foglaltak aprópénzre váltásáról van szó, ami egyben azt is jelenti, hogy a másik 26 EU-tagállamnak szintén ezt az utat kellett bejárnia. Az Áfa tv. 158/A. §-ának értelme az, hogy határon átívelő ügyleteknél – kivált az európai uniós térségben – egyértelműen és világosan meghatározza, az adóztatandó ügylet számlázására mely (tag)állam rendelkezései az irányadók, annak elkerülésére, hogy ne legyen se párhuzamos szabályozás, se pedig a szabályozás hiánya ne legyen.

Ez kísértetiesen hasonlít a teljesítés helyére vonatkozó szabályozás értelmére, s a hasonlat nem véletlen, mivel fő szabály szerint épp annak az államnak a rendelkezéseit kell alkalmazni a számla kibocsátásakor, ahol az adóztatandó ügylet (termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás) teljesül (Áfa tv. 158/A. § (1) bekezdés). Ha tehát az ügylet belföldön teljesül, akkor az Áfa tv. rendelkezéseit kell alkalmazni, különben pedig más állam jogszabályát. Persze a helyzet nem ilyen egyszerű, mert a fő szabály mellett léteznek speciális szabályok, ezen túl a fő szabály keretei között is vannak még megválaszolandó kérdések. Először kezdjük az utóbbiakkal. Az tiszta sor, ha az ügyletben érintett felek mindegyike belföldön nyilvántartásba vett áfa-alany, nekik – ha tetszik – hivatalból tudniuk kell, hogy mik a számlakibocsátásra rendelt hatályos magyar előírások.












A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink