hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Többmilliárdos áfacsalás – házkutatás volt a könyvelőknél is

  • Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó

Két és félmilliárd áfát csalt el az a bűnszervezet, amelyet december elején buktattak le a NAV dél-dunántúli pénzügyi nyomozói. A játékos kedvű adócsalók– a karácsony előtti keresletet is kihasználva – játékkonzolok – és szoftverek fiktív számlázásával tettek szert tetemes haszonra. A nyomozók a hamis számlákat elszámoló cégek könyvelőinél is házkutatást tartottak. Az alábbiakban azt vesszük górcső alá, meddig terjed az adott esetben akár jóhiszemű könyvelő felelőssége az büntetőügyekben.

A budapesti székhelyű, játékkonzolok és játékszoftverek forgalmazását, javítását az egész országban folytató cégek – a „Privátkopó” internetes portálon megjelentek szerint – egy külföldi vállalkozás nevében szerezték be az árut belföldi nagykereskedőktől, közösségi értékesítés címén természetesen áfa nélkül. Ezzel nem kevés piaci előnyre is szert tettek, hiszen az adómentes beszerzések és a számla nélküli értékesítések miatt a készletet belföldi nagykereskedelmi árnál lényegesen olcsóbban tudták piacra dobni.

Az áru egy részét szabályosan értékesítették, míg nagyobb mennyiséget a bűnszövetkezet szlovák tagja csak papíron létező vállalkozásoknak „adta el”.

Ezek a „strómancégek” a nettó áron vásárolt áruk után állítottak ki áfás számlát, mintha azt megfizették volna, majd a termékeket webáruházaknak és vidéki kisboltoknak értékesítették.

A „nagy leleplezés” öt megyét érintett, és az akcióban 85 pénzügyi nyomozó, pénzügyőr, adórevizor, és informatikus szakember vett részt, és egyidejűleg 34 helyszínen tartottak ellenőrzést. Házkutatásokat tartottak a bűnszervezetben szereplő cégek és könyvelőik székhelyein, az e vállalkozások által működtetett üzletekben, szervizekben, a bűnszervezetet irányító és az abban közreműködő személyek lakóhelyein, továbbá a termékeket árusító nagykereskedések telephelyein.

A pénzügyi nyomozók mintegy 67 millió forint értékben foglaltak le árut a rajtaütés során.

A nyomozás bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt folyik. Az elkövetők akár tízévi szabadságvesztéssel is számolhatnak. Nem tudni, a konzol-maffia könyvelői tudták-e, hogy adócsalásban vesznek részt.

Az ügy kapcsán azonban felmerül a kérdés, büntethető-e a könyvelő, ha nem tud a „turpisságról”?
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja: mit kell tennie a könyvelőnek, hogy ne kerüljön bajba simlis ügyfele miatt!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink