hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több ingatlanja van a cégnek – áfaügyek, figyelési idő, készletnyilvántartás

  • adozona.hu
2

Cégek a 2010-es évek környékén felvásároltak jó néhány ingatlant. Ezek között vannak telkek, felújítandó lakóingatlanok, működő üzletek. A könyvekben ezek az ingatlanok tárgyi eszközként szerepelnek. Még úgy is, hogy napról napra változik a sorsuk. Hol el szeretné adni azokat a tulajdonos, hol bérbe adná, hol pedig értékesíteni kívánt lakások építése szerepel a tervek között. A hasznosított ingatlanok esetében érthető a figyelési idő alkalmazása. Viszont mi a helyzet olyan ingatlanok esetében, amelyeket számvitelileg inkább a készletek közé kellene besorolni (áru, befejezetlen termelés, félkész termék), mert azokat nem tárgyi eszközként hasznosítja a cég? – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

Olvasónk kérdései:

– Ezt az átsorolást a beszámolóban mikor lehet megtenni, csak év végén?

– Milyen bizonylattal lehet alátámasztani (ügyvezetői nyilatkozat)?

– Ha átsorolják az ingatlant, akkor a figyelési idő is lejár? Azaz az átsorolás időpontjában rendezni kell az áfakülönbözetet?

– Ha újra visszasorolja a cég (saját munkavállalóknak irodának kialakítja), akkor onnan nem fog újra kezdődni a figyelési idő?

– Egy telek átsorolásakor (amelynek a beszerzésénél levonták az áfát), amire végül ingatlant épít a cég, így saját rezsis beruházássá válik, de nem teszi adókötelessé az ingatlanértékesítést, mi történik a levont áfával? Ugyanezen telek esetében mi a korrekció, ha azt mégis inkább eladja a társaság (kötelezően áfásan)?

– Ilyen esetekben csak akkor lehet helyesen eljárni, ha végleges az ingatlan sorsa?

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti szakértőnk válaszát!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
N.Norbert

Tisztelt Hozzászóló,

Azzal egyetértünk, hogy az Áfa tv. saját tárgyieszköz fogalmat használ,ami eltér a számviteli törvényben megfogalmazottaktól. Az viszont véleményem szerint nem helytálló, hogy az Áfa tv. szerint "minden ingatlan tárgyi eszköznek minősülne, függetlenül a hasznosítás módjától". Az áfa rendszerében az az ingatlan minősül tárgyi eszköznek, melynek a beszerzésekor azt feltételezzük, azt várjuk, hogy legalább 1 éven túl fogja szolgálni a gazdasági tevékenységet. Pl. egy továbbértékesítési céllal vásárolt ingatlan az áfa törvény szerint sem minősül tárgyi eszköznek.
Üdv. Nagy Norbert

Kata90

A szakértő ezt írja:
A tárgyi eszközként nyilvántartott ingatlan forgóeszközök közé történő átsorolásával az áfatörvény szerinti figyelési idő is megszűnik, mivel az adott eszközt a továbbiakban nem tárgyi eszközként használják, hasznosítják.

Álláspontom szerint az téves, ugyanis az áfa tv-nek saját fogalma van a tárgyi eszközre, az eltér a számviteli tv fogalmától:
21. tárgyi eszköz: az ingatlan, valamint az olyan ingó termék, amely vállalkozáson belüli rendeltetésszerű használatot feltételezve, legalább 1 évet meghaladó időtartamban szolgálja a gazdasági tevékenység folytatását;

Eszerint MINDEN ingatlan tárgyi eszköz, függetlenül hasznosítási módjától.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink