hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tesztautók áfája

  • dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász

Ahogy azt előző cikkünkben rögzítettük, alapvetően azt a személygépkocsit tekinthetjük tesztautónak, amelyet a kereskedő kifejezetten kipróbálás céljára bocsát ügyfelei rendelkezésére. Az alábbiakban azt vizsgáljuk meg, hogy tesztautók esetén a kereskedők miként járhatnak el az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) előírásainak megfelelően.

Alapeset, alapkérdés

A leggyakoribb eset, hogy a kereskedőknél a megvásárolt új gépjárművek továbbértékesítési célú áruként kerülnek be a nyilvántartásba, a beszerzésükhöz kapcsolódóan az előzetesen felszámított áfát visszaigénylik, majd kis idő múlva ezen gépjárművek közül néhány tesztautót forgalomba helyeznek, és ettől kezdve megszűnik a továbbértékesítési cél.

Az említett adóalanyi körnél felvetődő kérdés, hogy az áfa vonatkozásában lehet-e különbséget tenni abban az esetben, ha a beszerzéskor még nem ismert, hogy az adott áru továbbértékesítési célt szolgál-e, vagy a kereskedő időközben hoz egy döntést, melynek alapján a meglévő áruk között szereplő személyautókból tesztautóként néhányat forgalomba helyez. A kérdésre a rövid válasz az, hogy igen, nemcsak lehet, de szükséges is különbséget tenni. Lássuk, hogyan!

Azon személygépjárművek áfa sorsa, amelyeknél már a beszerzéskor ismert, hogy tesztutóként fognak működni

Az áfatörvény 124. § (1) bekezdés d) pontja értelmében nem vonható le a személygépkocsit terhelő előzetesen felszámított adó. Az áfatörvény 125. § (1) bekezdés a) pontja alapján azonban nem vonatkozik az adólevonási jog említett korlátozása az igazoltan továbbértékesítési céllal vásárolt személygépkocsikat terhelő általános forgalmi adóra. Az áfatörvény 259. § 22. pontja határozza meg a továbbértékesítési cél fogalmát. Eszerint továbbértékesítési cél a mástól szerzett termék saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás nélküli értékesítése, amely értékesítéskori használati értékében legfeljebb csak a kereskedelemben szokásos értékváltozás miatt tér el a szerzéskori használati értékétől.

Különös jelentősége van a továbbértékesítési cél fogalmában az értékesítést megelőző hasznosítás megvalósulásának kizárása, ugyanis a hasznosítás hiányát a termék állapotának, értékének is tükröznie kell.

Az adólevonási jog megítélése során azt szükséges tehát megvizsgálni, hogy a beszerzést követően saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás megvalósul-e.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben további szempontokat ismertetünk a továbbértékesítési cél megvalósulásáról, továbbá azokról a szituációkról, amelyeknél a beszerzéskor még nem ismert, hogy tesztautóként használják-e a személygépkocsit!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink