hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Terembérlet és catering áfája rendezvényszervezésnél

  • dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász

A rendezvények adózásáról szóló sorozatunk második részében a rendezvényszervezési tevékenység végzése utáni általános forgalmi adó levonhatóságával foglalkozunk, illetve azzal az esetkörrel, amikor a rendezvényszervező cég a szolgáltatása nyújtásához, a helyszín biztosításához egy másik jogalanytól bérel termet.

Előző írásunkban áttekintettük, mire érdemes figyelni az általánosforgalmiadó-kötelezettség és -számlázás kapcsán. Most nézzük, melyek a rendezvényszervezési szolgáltatásban megjelenő terembérlet áfakezelési szabályai!

A konferenciák, rendezvények mindig igényelnek egy helyszínt. Amennyiben a rendezvényt szervező vállalkozás erre szolgáló ingatlannal nem rendelkezik, jellemzően maga is bérbe veszi az erre alkalmas helyiséget. Felmerülhet, hogy ilyen esetben a terembérlet ingatlan-bérbeadásnak minősül-e, vagy a rendezvényszervezés része lesz.

A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban.

Ha az érintett cég a rendezvényszervezési szolgáltatása keretében egy harmadik féltől termet bérel az adott rendezvény lebonyolítása érdekében, és a terembérlet díja megjelenik az általa (a rendezvényszervező által) nyújtott komplex csomag elemeként, akkor az nem terembérbeadási, hanem rendezvényszervezési szolgáltatás, amelyhez járulékosan kapcsolódik a terem használata. Ebben az esetben a terembérlet – ha kérik is a külön számlán történő szerepeltetést – ugyanazzal az adókulccsal adóztatandó, mint a főszolgáltatás, a rendezvényszervezés, tehát 27 százalékos adómértékkel. Ilyen esetekben tehát nem ingatlan-bérbeadásról beszélünk.

Természetesen, ettől eltérő az ügylet megítélése, ha a megrendelő nem rendezvényszervezést rendel meg, hanem önálló szolgáltatásként szeretne termet bérelni. Ebben az esetben a nyújtott szolgáltatás mentes az áfa alól az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 86. § (1) bekezdés j) pontjában foglaltak alapján [kivéve, ha az adózó azt áfakörössé tette az Áfa tv. 88. § (1) bekezdés b) pontja és (6) bekezdése szerint].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a catering szolgáltatásokra felszámított áfa levonhatósági szabályait!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink